Yüzlerce kripto para projesinin yüzde 98’i çöp

“Kripto paraların yüzde 98’i çöp. Takımlar tecrübesiz, projeler yapmacık, kayda değer bir teknolojik buluşa dayalı değiller ve uzun vadede değerleri sıfır."

Yüzlerce kripto para projesinin yüzde 98’i çöp

ABD Cornell Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Emin Gün Sirer, kripto para piyasası ile ilgili açıklamalar yaptı. Sirer, ne zaman ticaret sistemlerini baştan aşağı yenileyebilecek bir teknoloji çıksa, o teknolojiye erken yatırım yapanların kısa dönemde müthiş meblağlar kazandığına dikkat çekti.

Prof. Emin Gün Sirer, “Bu internette de böyle oldu. Kripto para alanında da çok kolay ve çok miktarda para kazanan çok sayıda insan var. Elbette bunlara özenip yatırım yapmak doğru olmaz. O erken davrananın avantajlı olduğu devir geçti. Özellikle Bitcoin, artık ‘My Space’ gibi, hem hızı yavaş, hem de son derece istikrarsız bir teknolojik tablo çiziyor. Bu saatten sonra Bitcoin’den o kadar büyük paralar kazanılabileceğini sanmıyorum. Öte yandan, hatırlarsınız, Facebook, My Space’den sonra çıkmıştı ve rekabet dışını itmişti” şeklinde konuştu.

Bitcoin’in tahtını sallama niyetinde yüzlerce kripto para projesi olduğunu belirten Sirer, şunları söyledi:

“Bunların yüzde 98’i çöp. Takımlar tecrübesiz, projeler yapmacık, kayda değer bir teknolojik buluşa dayalı değiller ve uzun vadede değerleri sıfır. Adi sanı duyulmamış projelere yüz binlerce dolar dağıtan yatırımcılar var, bu paraların hemen hemen hepsi eriyecek. Yine de doğru yatırımın 10 bin kat getirmesi hâlâ mümkün. Tabii zor olan onu bulmak ve diğer riskli yatırımlardan uzak durmak.”

Sirer, “Projeler tamamlanmış değil. Bitcoin gibi eski projelerin değeri dahi spekülatörlere dayanıyor. Bu alanda temel değerleri tesbit etmek çok zor. Böyle bir spekülatif ortamda fiyatların da iniş çıkış göstermesine şaşmamalı” dedi.

İşe yarayan, kullanıcı kitlesinin gelişmiş, geliştirici (developer) grubunun güçlü olduğu projelerde uzun dönemde müthiş fiyat atılımları gerçekleştirdiğini ifade eden Sirer,

“Bu yüzden az sayıda ama iyi seçilmiş projelere yatırım yapıp, günlük ve hatta haftalık düşüşleri gözardı ederek uzun dönemli yatırımlar yapmak, makul bir yatırım stratejisi” diye konuştu.

Bitcoin’in saniyede maksimum 3 işlemi kaldırabildiğini belirten Sirer,

“Saniyede 3 işlem, yaklaşık olarak ilk Boğaz Köprüsü’nün herhangi bir hafta sonundaki normal hızı. Bu hızla, değil tüm dünyanın tüm ticaretini kaldırmak, Bitcoin’in İkinci Boğaz Köprüsü’nü bile karşılaması imkansız. Bizim çalışmalarımız bu sayıları yükseltmek üzerineydi. Bitcoin-NG isimli yeni bir protokol geliştirdik. Bitcoin’den 10 ila 100 kere daha hızlı, sonra da ‘Teechain’ isimli bir kisiden kisiye ödeme platformu oluşturduk, her türlü kripto paranın üzerine kurulabilen ve altında yatan sistemin kapasitesini milyonlarca kez arttırabilen bir platform” dedi.

Bu haber toplam 765 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.