YouTube'a blockchain temelli rakip geliyor!

Startup hiçbir aracı olmadan kazancın doğrudan içerik yaratıcılarına dağıtılmasını güvence altına alan merkezsiz bir dağıtım ortamı oluşturmak üzere kolları sıvadı.

YouTube'a blockchain temelli rakip geliyor!

Silikon vadisi startup’ı olan Lino, merkezsiz video dağıtım sistemiyle YouTube rakip olmaya hazırlanıyor. Bu platformda mevcut sistemde aracı olarak faaliyet gösteren unsurları ortadan kaldırarak içerik yaratıcılarına daha adil koşullar sağlaması hedefleniyor.

Streamspace, Flixxo, Viuly ve Stream gibi benzer konseptler geliştiren ve bu sektörde bir hayli etkili olan rakiplerle büyük bir rekabet halinde olan şirket, Çin merkezli büyük çekirdek yatırımcı Zhenfund’ın güven oyunu alarak 20 milyon dolar topladı..

Şirketin misyonunun anlatıldığı bir web sayfasında YouTube platformunun içerik yaratıcıları üzerinde etkili olan “büyük bir gücü” elinde bulundurduğunu ve platformun daha çok kâr etmeye odaklandığını, bunların neticesinde gerçek içerik yaratıcılarının büyük zararlar gördüğünü ifade edildi.

Site üzerinden yapılan açıklamalar şu şekilde:

“Çözüm; kolektif bir şekilde sahip olunan ve platformdaki bulunan içerikler tarafından elde edilen değerlerin, hiçbir aracı olmadan doğrudan içerik yaratıcılarına dağıtılmasını güvence altına alan merkezsiz bir dağıtım ortamı oluşturmaktır. “

Şirketin sunduğu LINO tokenler, sistem dahilinde geçerli olan para birimi olarak işlev görecek ve kullanıcılar bu tokenleri, içerik üreterek ya da dağıtarak elde edebilecekler. Bu tokenlere bir kullanıcı olarak sahip olmanın bir diğer yolu ise Lino blockchaini üzerindeki uygulamaları ve altyapıyı geliştirmek. Başka bir deyişle içeriklere olanak sağlamak için node olarak işlev gören kullanıcılar token elde edecekler. Ayrıca grup tarafından paylaşılan bir Medium gönderisine göre içerik yaratıcılarının da token elde edebilecekleri doğrulanıyor.

Lino’nun web sayfasında şu ifadelere yer verildi:

“Merkezsiz, eşten eşe içerik iletim ağları’na (CDN) olan inancımız tam. Ancak mevcut projeler, masrafları karşılamak ve istikrarlı durmak için hazır görünmüyorlar.”

Teknoloji ile ilgili haberlerin paylaşıldığı haber platformu TechCrunch’a göre Lino, bir açık artırma sistemiyle merkezsiz bir CDN sağlamayı hedefliyor. Bu açık artırma sayesinde kurucular, yüksek standartlarda bir platform oluşturulabileceğine inanıyorlar.

İçeriklerin değerleri, kullanıcıların gösterdikleri ilgiye göre belirlenecek. Buna göre dolandırıcılık faaliyetleri ve botların sistemi manipüle etmelerine olanak verilmeyecek. Ayrıca “açık artırma” sistemi insanların ilgilerinin bir yansıması olarak da yorumlanabilir. Buna göre daha ilginç ya da daha yeni içerik ekleyen kullanıcılar, daha az ilgi çekici içerik ekleyen kullanıcılara göre daha fazla ödül elde edecekler.

Lino baş yöneticisi Wilson Wei TechCrunch’a yaptığı açıklamalarda içerik yaratıcılarının ; bu yeni platformda, YouTube platformundan ya da bir diğer platform olan Twitch üzerinden elde ettikleri kâra göre üç ila beş kat daha fazla kâr elde ettiklerine işaret etti.

Bu haber toplam 527 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.