Yahoo Ekonomi Paneli'ne Bitcoin damga vurdu

”Hiçbir zaman ve hiçbir teknolojik gelişmede, kripto paraların çektiği ilgi kadar büyük bir şey yaşanmadı. Adeta bir çılgınlık yaşanıyor..."

Yahoo Ekonomi Paneli'ne Bitcoin damga vurdu

Dünyaca ünlü web sitesi Yahoo’nun düzenlediği Ekonomi konulu panele katılan Blockhain CEO’su Peter Smith, tüm kripto para yatırımcılarının göz önünde bulundurması gereken bir tavsiye vererek, ”Eğer kaybetmekten korkmayacağınız ve kısa süre içinde ihtiyaç duymayacağınız bir paranız kenarda varsa, o zaman kripto paralara yatırım yapın. Aksi takdirde böyle bir işe girmeyin ve ne zaman satmayı düşünüyorsanız, o zaman satın.” dedi.

Ana konu Ekonomi olsa da, Yahoo’nun düzenlediği panelde ana gündem konusu, kripto paralardı. Bir gün süren etkinlikte Smith’in verdiği bu tavsiye, elbette eski kripto para yatırımcılarının ne pahasına olursa olsun elinde tut tavsiyesi ile pek örtüşmüyor ancak, Smith’in bir diğer vurgu yaptığı bir diğer konu da, elbette kripto paraların çektiği inanılmaz yüksek ilgiydi. ”Hiçbir zaman ve hiçbir teknolojik gelişmede, kripto paraların çektiği ilgi kadar büyük bir şey yaşanmadı. Adeta bir çılgınlık yaşanıyor ve biz buna gün be gün tanık oluyoruz.” diyen Smith’in görüşüne, etkinlikteki diğer birçok otoritede katıldı.

Etkinlikte katılımcılara kripto paralara yatırım yapıp yapmadıkları soruldu. Yahoo’nun baş editörü ve içerik oluşturulmasının tepesinde bulunan isim olan Andy Serwer’a göre, anket sonuçları, ankete katılan kişilerden yüzde 40’dan fazlasının geçtiğimiz yıl bir kripto para yatırımı yönünde. Bazı insanlar ise açık yüreklilikle bu işe meraktan veya sadece para kazanmak için girdiklerini belirtirken, bazıları da adeta sazanlamasına bu olaya atladıklarını belirtmekten geri durmadı.

Elbette ki ilgi ve alakanın bu kadar yoğun olduğu ve kafa karıştırıcı birçok yeni terminoloji, etmen ve değişkenin olduğu bu piyasayı düzenleme gerekliliği de büyük kuruluşların ilgisinden kaçmıyor. CFTC ve SEC kuruluşlarının geçtiğimiz gün yaptığı oturum da, bu etkinliğin gündemindeydi. Konuyla ilgili genelde varılan ortak kanı ise, bu tarz oturumların yeni yeni gelişen kripto para endüstrisin için önemli olduğu ve düzenlemenin aslında kötü bir şey olmadığı, tam tersi koruyucu bir sistem olduğu yönündeydi.

Bir katılımcı, emekleme aşamasında olan işlere yapılan yatırımların normalde kısa vadede kazandırmadığını belirterek şöyle konuştu:

”Normalde yeni doğan ve emekleyen teknolojiler, labaratuvardan yeni çıktıkları için pek de ilgi görmezler çünkü kısa vadede kar potansiyeli azdır. Ancak işler burada biraz tersi yönde ilerledi. Blockchain alakalı teknolojilerinin borsanın devlerine karşı alacağı konumun ne olacağını kimse kestiremez, bunun için tek kesin gösterge zamandır. Bu teknolojinin yarattığı ekonomi diğer borsaları güçlendirecek mi, yoksa zarara mı uğratacak, ya da diğer borsalar Blockhain ve kripto para sektörünü zarara mı uğratacak, bunu ancak zaman gösterir.”

Etkinlikte, kripto paraların diğer olayları da konuşuldu. Özellikle son dönemde başlayan Bitcoin’in artacağına ya da azalacağına yönelik yapılan pozisyon alımları, ICO’lar ve onların beraberinde getirdiği sorunlar, Bitcoin türevleri ve yatırım fonlarının sisteme etkisi de konuşulan konular arasındaydı.

Kripto para ve Blockhain teknolojilerine yatırım yapan Digital Currency Group’un CEO’su Barry Silbert, şirketin temelde kripto para yatırımlarına özelleşmiş alt tipi olan Grayscale’ın da duyurduğu yeni yatırım fonlarını duyurdu.

Digital Large Cap adı verilen yatırım fonu, yatırımcılara dünyanın en büyük 5 kripto para borsasına aynı anda erişim imkanı vererek, bu piyasaya daha fazla yatırımcı katmayı hedefliyor.

Bitcoin’in kısa veya uzun vadeli alım pozisyonları yani vadeli alımlar işi de, CME Group ve Cboe’de yakın dönemde işe başladı ancak, kulislerde konuşulanlara göre, bu tarz opsiyonların sunulacağı piyasalarda ciddi bir artış bekleniyor.

Cboe Vest’in CEO’su Karan Sood’a göre, kripto paralar ile geleneksel borsalarda kullanılan özelliklerin birleştirilmesi, sektöre yepyeni bir soluk getirmekle kalmayıp, aynı zamanda yeni ve ciddi yatırımlar alınmasını da sağlayabilir.

Aynı zamanda Bitcoin’in yeni ETF’leri de yani borsa yatırım fonları da konuşulan konular arasındaydı. Henüz herhangi bir onaylama gerçekleşmese de, birçok kişi konuyla alakalı önümüzdeki günlerde olumlu adımlar duyma konusunda bir hayli istekli olduklarını belirtirken, bazıları da SEC’in bu konudaki gönülsüz tavrının, bu alanda bir karamsarlık yarattığını kabul etti.

CFTC başkanı Brian Quintetz, ekibi ve şirketi adına yaptığı konuşmada, düzenleyici mekanizmaların, kripto para piyasalarını bir düzene sokabilmek için neler yapmaya çalıştığını anlattı.

CFTC geçtiğimiz  birkaç ayda bir çok düzenlenmiş ürünü yeniden denetleyerek, Bitcoin vadeli alımlarını hızlandırdığı iddiaları ile birçok kez manşet olurken, konuyla ilgili konuşan Quintetz, geri adım atmadı ve ”Bu tarz iddiaların gerçeği yansıtmadığını herkes biliyor. Dün de bu konuyla ilgili söylenenleri duydunuz. Kimse bunu hemen durdurmalıyız, insanlar çok para kaybediyor, ne pahasına olursa olsun bunu yapalım gibi cümleler kurmuyor. Elbette ki yenilikçi bir bakış açısı getirmek isteyen insanlara ve girişimcilere kapımız açık. Bizim burada yapmaya çalıştığımız temel şey, vadeli işlem ile anında satışın bir ayrımını yapmak. Bize göre, eğer bir ürünün elinize geçişinden sonra kar yapmanız 28 günden kısa süre sürüyorsa bunu adı vadeli işlem değil, satıştır. Ancak tersi durumlar da vadeli işlemlerden bahsedebiliriz. İşte tam da bu noktada, yatırımcılarımızı vadeli işlem gibi görünen kontrat tuzaklarından korumak gerekmektedir.”

Quintetz’in bu açıklamaları elbette ki birçok kişiyi memnun etmeye yetmedi. Örneğin konuyla ilgili konuşan Washington D.C merkezli bir kripto para yatırım danışmanlığı firması olan Chamber of Digital Commerce başkanı Perianne Boring’e göre, kripto paraların düzenlenmesi konusunda atılan adımlar tutarsızlık göstermekle birlikte, adeta bir kaosa zemin hazırlıyor.

Boring’e göre CFTC kripto paraları bir emtia olarak görürken, IRS’e göre kripto paralar vergi kaçırmak için bir araç. Bunlar yetmezmiş gibi Boring, SEC’in de bazı kripto paraları senet olarak gördüğünü ve bu konuda ciddi bir karışıklık olduğunu belirtiyor.

Boring’e göre tam da bu sebeple, kripto para yatırımcıları yakın dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılma yoluna gidebilir. Buradaki esas etkenin sadece daha esnetilmiş kuralların olduğu bir ülkeye gitme amacı olmadığını da belirten Boring, bu duruma katkı yapacak olan önemli bir diğer faktörün de, yatırımı almaya aday ülkelerin daha netleştirilmiş kurallarının olması olarak gösteriyor.

”Umarım üç yıl içinde bu konuyu tersine işletmeyi başarabiliriz, aksi takdirde işimiz zor görünüyor. Umarım iyi bir Blockhain kurulu düzenler ve bu endüstriyi koruma yönünde kararlar alıp bunları uygulamaya geçeriz. Bizim burada yapmamız gereken temel şey, insanların, özellikle pek bir bilgisi olmayan yeni yatırımcının, iyiyle kötüyü ayırmasına katkıda bulunmak olmalı” diyen Boring, ayrıca bu düzenlemeleri de camianın kendi içinde sıkı bir şekilde yapmasını istiyor.

Konuyla ilgili konuşan Tetras Capital başkanı Alex Sunnarborg, özellikle son dönemde sayısı her gün çok fazla sayıda artan kripto paralara dikkat çekerken, bunların çoğunluğunun da tokenler olduğunu belirtti. Sadece isim ve kısaltmaları farklılaştırarak, piyasaya birçok token çıktığını belirten Sunnarborg, bu durumun yatırımcıyı zor durumda bıraktığını belirtirken, insanların iyiyi ve kötüyü ayırmada zorluk yaşadığını ve yapacağı yatırımlara karar vermekte ciddi sıkıntı yaşamaya başladıklarını belirtti.

Özellikle kripto paralar ve kripto tokenlerinin ayrımını yapmanın ciddi bir teknik donanım gerektirdiğini ve white paper, arkasındaki ekip ve sistemi anlamak gibi birçok faktöre bağlı olduğunu belirten Sunnarborg, konunun nelere gebe olduğunu da zamanla göreceklerini belirtti.

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse da, konuyla ilgili konuşan bir başka isimdi. Ripple şirketinin kripto parası XRP, özellikle son dönemde ciddi bir yükseliş yaşarken, Garlinghouse da kripto para piyasasındaki fazla ve amaçsız kripto para sorunlarına dikkat çekti. Garlinghouse: ”Günümüzde piyasalara şöyle bir göz attığımda gerçekten amaçsız, bir yolu ve yordamı olmayan, alelade birçok token görüyorum. Ve bu da birçok yatırımcıyı zor durumda bırakan bir durum olarak karşıma çıkıyor.” dedi.

Garlinghouse’dan sonra söz alan Chambers of Digital Commerce başkanı Perianne Boring de, etkinliğe katılım gösteren insanlara, anlamadıkları şeylere yatırım yapmama çağrısında bulunurken, şu ifadeleri kullandı:

”Eğer bir yatırımcıysanız ve Blockhain ekosisteminde yer almak için  yatırım yapmak istiyorsanız bunu ICO’lar ya da diğer farklı şeyler aracılığı ile yapabileceğiniz herkesin malumu. Ancak bu yatırım öncesinde, kendinizi muhakkak ama muhakkak eğitmelisiniz. Ne olduğunuzu bilmediğiniz bir şeye dışardan duyarak veya kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapmamak gerekir. Öncesinde piyasayı, dinamiklerini ve sistemi iyice bir özümseyip, öyle yatırımınıza karar vermelisiniz. Tarihte belki de ilk kez, bir yatırımcı olarak kontrol bu kadar fazla sizin elinizde bulunuyor. Bu artmış kontrol, beraberinde artmış bir sorumluluk demektir. Bunu unutmamalıyız. Tüm  bu açıklamalarım sizde kripto paralar konusunda olumsuz düşüncelerim var diye bir intiba uyandırmasın. En çok yatırımım bu sektörde.”

Bu haber toplam 498 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.