Vitalik Buterin, ICO’lar için Yeni DAICO Modelini Çıkardı

Buterin, kripto para ortamında mevcut ölçeklenebilirlik sorununu çözmeye katkıda bulunan herhangi bir çalışmayı ödüllendirmek için 50 bin $ ile 1 milyon $ arasında para verebileceğini açıkladı.

Vitalik Buterin, ICO’lar için Yeni DAICO Modelini Çıkardı

Ethereum ağının yaratıcısı Vitalik Buterin, merkezsiz bağış toplamak için “DAICO” olarak adlandırılan yeni bir yöntem önerdi.  Merkezsiz Özerk Kuruluşların (DAO) unsurlarını içeren yeni model, ICO’larla ilişkili karmaşıklığı ve riski en aza indirgemek üzere tasarlandı.

Buterin, Ethereum Araştırma  yeni modelin özetini sundu. Raporda, Rus asıllı Kanadalı programcı, DAO’ların özelliklerini ICO’lara entegre eden yeni bir modeli ana hatlarıylaaçıkladı ve bu modelden “DAICO” olarak bahsetti. Yapılan açıklama ise şöyle;

"Programda kalabalığın bilgeliğini, merkezileştirilmiş ekiplere olan güvensizliği ve zaman içinde fonlamayı yaygınlaştırma kabiliyetini de içeren DAO unsurlarını ICO’ya getirmenin faydalarını gösteren bir diyagram yer alıyor. DAICO modeli aynı zamanda ICO modelinin tek proje yaklaşımını içeriyor ancak bu sefer %51 saldırısı riski olmadan."

Raporda, "Buterin’in önerdiği bu yeni model geleneksel bir ICO’nun yapısını çok önemli ölçüde geliştirebilir ve ICO yaratıcılarının proje için toplanan kaynakları tamamen kendi çıkarları adına kullanmaları riskini ortadan kaldırır" deniyor.  

Buterin, DAO modelinin faydalı yönlerinin kullanılması durumunda Ethereum ağını kullanma masrafının ciddi ölçüde azalabileceğini ve bunun yanında geliştiricilerin alacakları sonucun da olumlu yönde değişeceğini vurguladı ve şunları söyledi;

“Bir DAICO sözleşmesi, bir proje için para toplama isteğinde bulunan tek bir geliştirme ekibi tarafından yayınlanır. DAICO sözleşmesi ‘katkıda bulunma modunda’ başlıyor; bu mekanizma ile herkes sözleşmeye ETH ile katılabilir ve karşılığında token alabilir. Bu sınırlandırılmış bir satış, kapatılamayan bir satış, bir Hollanda açık artırması, etkileşimli bir para teklifi, dinamik kişi başı şablonlarıyla bir KYC satışı veya ekibin seçtiği diğer mekanizma olabilir. Katkıda bulunma süreci sona erdikten sonra, ETH ile katkıda bulunma kabiliyeti durur ve ilk para bakiyeleri belirlenir; bu aşamadan sonra tokenlar yalnızca ticarette kullanılabilir.”

Buterin, her hangi bir oylamanın manipüle edilebileceğini itiraf ediyor ancak ICO ve DAO yapılarını birleştirmenin manipülasyon tehdidini önemli ölçüde azaltabileceğini savunuyor.

Toplanan paraları gerçekten iş yapmak için değil Lamborghini almak için kullanan” proje geliştiricilerine değinen Buterin böyle bir durumda yatırımcıların toplu olarak tıklanma seviyesini arttırmayı reddedebileceğini, hatta toplu olarak “kendilerini yok etmeye” oy verebileceklerini söyledi.

Kripto para ekosisteminin şu anki durumu yüzünden hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Buterin, şuanda piyasayı kasıp kavuran hamlığın ve çılgınlığın Ethereum topluluğunu perişan etmeye devam etmesi durumunda bu işi “bırakacağını” söylediği bir tweet attı.

Bu haber toplam 663 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.