Ton balıklarını WWF Blockchain kurtaracak

Dünya Doğayı Koruma Vakfı, yasadışı avlanmayı ortadan kaldırmak için Blockchain teknolojisini kullanmaya başlayarak bir ilke imza attı.

Ton balıklarını WWF Blockchain kurtaracak

Dünya Doğayı Koruma Vakfı, yasadışı avlanmayı ortadan kaldırmak için Blockchain teknolojisini kullanmaya başlayarak bir  ilke imza attı.

 WWF Blockchain ile ton balığının geleceğini kurtaracak çözümü bulduğunu açıkladı. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) orkinos endüstrisinde yasadışı avlanmayı ortadan kaldırmak için Blockchain teknolojisini kullanmaya başlayarak bir  ilke imza attı.

Örgütten yapılan açıklamaya göre, dağıtılan defterin şeffaflığı, tüketicilerin Pasifik Adaları'nda yasadışı ve lisanssız balıkçılardan ton balığı almasını önleyecek. Ayrıca insan hakları ihlallerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak.

Bu gelişmenin Blockchain teknolojisinin yalnızca finansal sektörü değil farklı endüstrilere nasıl yaygın olarak uygulandığına dair bir başka örnek olduğu da belirtildi..

Yenilikçi girişimin bir parçası olarak WWF-Avustralya, WWF-Fiji ve WWF-Yeni Zelanda, küresel teknoloji yeniliği ConsenSys, bilgi ve iletişim teknolojisi uygulayıcısı TraSeable ve ton balığı avcılığı ve işleme şirketi Sea Quest Fiji Ltd. ile bu projede işbirliği yapacak.

Sea Quest Fiji, firmalara orkinosları tekneden işleme tesisine distribütöre kadar izlemek için Blockchain teknolojisinin kullanılmasına dair hizmet sunuyor.

Basit bir akıllı telefon uygulamasıyla orkinos paketi üzerinde bir QR kodu tarayarak tüketiciler, balıkların nerde ve ne zaman yakalandığını görecek. Buna ek olarak hangi balıkçı teknesi ile yakalandığını,yakalanma metodunu da görebilecekler.

WWF-Avustralya CEO’su Dermot O’Gorman , "Blockchain kullanarak tüm süreç için şeffaflığa geçiş sayesinde yasadışı ve lisansız balıkçılık yapan, kötü şartlar altına işçi çalıştıran kişiler için kaçacak hiçbir yer kalmadığını söylemek istiyorum. Sanayiyi sürdürülebilir olmayan bu tür uygulamalardan kurtarmak, kötü şartlar altına çalıştırılan balıkçıları insan hakları ihlallerinden korumaya ve aynı zamanda çevreyi de korumaya yardımcı olacaktır" diye açıklama yaptı.

Sea Quest Fiji CEO’su Brett ‘Blu “Haywood, sözlerine şunları ekledi:

"Sürdürülebilir balıkçılık, balıkçılık sektörünün ömrünü uzatıyor ve Sea Quest, bölgedeki sürdürülebilir balıkçılığı görmek istiyor. Üç WWF ofisiyle gerçekleştirilen bu Blockchain projesi ile endüstriyi ileriye götürecek en iyi fırsatı veriyor."

Diğer yandan ise WWF ve Sea Quest, orkinos’un izlenebilirlik öyküsünün tamamlanmasını sağlayacak projede ortak olması için bir perakende satıcısı arıyor.

Bu haber toplam 651 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.