TEPCO Blockchain'e "Evet" dedi.

Japonya’nın en büyük enerji firması Blockchain ile devrim yapmaya hazırlanıyor.

TEPCO Blockchain'e "Evet" dedi.

Blockchain teknolojisiyle ülke genelinde enerjinin merkezsizleştirilmesi adına büyük bir adım atan The Tokyo Electric Power Company (TEPCO), Birleşik Krallık merkezli ve Ethereum tabanlı bir Blockchain girişimi olan Electron’a yatırım yaptı.

TEPCO yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, 2017 yılının sonlarına doğru Londra merkezli Blockchain kuruluşu Electron’a bir miktar yatırım yaptı.

456 milyar doları aşan geliriyle Japonya’da milyonlarca konuta hizmet veren TEPCO, ülkenin en büyük enerji sağlayıcısı konumunda. Japonya dışındaki sekiz ülkede bulunan yan kuruluşlarıyla büyük bir alana yayılan enerji firması Blockchain teknolojisini hizmetlerine entegre ederek günümüzün merkezi altyapısından uzaklaşma yolunda önemli bir yol kat edecek.

TEPCO CEO’su Shin-ichiro Kengaku, Electron’a yaptıkları yatırımla merkezi olmayan Blockchain teknolojisinin dönüşüm potansiyelini keşfetmeyi amaçladıklarının altını çizdi:

Yatırımla birlikte TEPCO, enerji pazarını önemli ölçüde etkileme potansiyelin bulunan Blockchain teknolojisi hakkında önemli bilgiler elde etme şansı bulacak.

Ethereum Blockchain’ini kullanan şirket, 60 enerji sağlayıcısıyla konutlardaki 53 milyon ölçüm noktasından alınan verileri simüle eden bir demo platform üretti. Gerçekleştirilen testler neticesinde, enerji tedarikçi anahtarlarının mevcut anahtarlama hızlarından 20 kat daha hızlı çalıştırılabileceği kanıtlandı.

Aynı akıllı sayaç servisinin telekom ve su da dahil olmak üzere diğer hizmetlere de yerleştirilebileceği belirtiliyor.

Electron, enerji tasarrufu ile verimli enerji paylaşımı adına enerji endüstrisinin altyapısını yükseltmek için Blockchain teknolojisini kullanmanın avantajlarını vurgulayan ve bu doğrultuda hizmet veren bir şirket.

Şirketin etkileyici vizyonu, Avrupa’nın en büyük enerji sağlayıcılarından Npower’ın eski bir yöneticisini, Electron’un yönetim kuruluna katılmaya ikna etmiş durumda.

Electron CEO’su Paul Ellis, şunları söyledi:

"Enerji dönüşümünün bir sonraki aşamasında milyonlarca yeni mülk, hem iletim hem de dağıtım seviyelerinde enerji ağına katılacak. Bu mülklerin özelliklerini belirleyebilen ve kaydeden güçlü bir paylaşım altyapısı yaratmaya ihtiyacımız var. Blockchain teknolojilerini kullanarak bunu gerçekleştirmemiz mümkün."

TEPCO daha önce, enerji sektöründe Blockchain teknolojisinin ticari dağıtımını hızlandırmak için kurulan küresel bir Blockchain girişimi olan ve kâr amacı gütmeyen Energy Web Foundation’a katılmak için diğer büyük enerji devleriyle işbirliği yapmıştı.

Bu haber toplam 325 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.