Tapscott: Davos'un perde arkasını anlattı

"John Lennon'un dediği gibi, 'Ülkelerin olmadığını düşleyin...' Parayı bir bankaya vermektense, mobil cihazlarla veya helikopterle çıkıp dağıtın fakir insanları kurtarabilirsiniz..."

Tapscott: Davos'un perde arkasını anlattı

"Bu yeni ekonomiye mikrocerrahi gerekiyor" diyen Don Tapscott, Davos  Dünya Ekonomik Forumu'nda konuştu.

Blockchain'in ve dijital ekonominin uzun yıllar savunucusu olan Don Tapscott, coğrafi ekonominin gelişimi ve blok zincirinin hayatımıza olan etkisini anlatmak için Cointelegraph ile bir ropörtaj yaptı..

Cointelegraph (CT): Dünya Ekonomik Forumu için kıdemli danışmanısınız. Blockchain ve dijital ekonominin bu yıl Davos'ta ne kadar büyük rol oynadığına dair düşünceleriniz neler?

Don Tapscott: İlginç... Her şeyden önce, forum için konuşmuyorum, kendim için konuşuyorum. Yıllardır tek başımıza kalmış iken bugün Davos'ta herkes Blockchain hakkında konuşuyor. Üç yılda bunun nasıl değiştiğini açıklayın. Bu yıl Davos,Blockchain'in.

Görünüşe göre resmi programa ilişkin bir blokaj zinciri Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'yı birleştirecek gibi görünüyor. Birisi Dünya Ekonomik Forumunda kullanılan dili analiz etti ve "Blockchain", Davos'taki ikinci kelimeydi, birincisi "Trump" oldu; Bu olağanüstü bir şey; sadece resmi programa entegre olan sadece güçlü insanlar konuşmakla kalmıyor. Yaklaşık 1000 girişimci, yatırımcı, sosyal aktivist, sosyal girişimci, akademisyen vb. Davos'a geldiklerini ve Kongre Merkezi'nde olmadıklarını tahmin ediyorum. Dışarıda her şeyi yapıyorlar. Yani Global Business Blockchain Konseyi, 200 gün boyunca bir akşam yemeğini ağırlayan, programlamanın bütün günlerini yapıyor ve yüzlerce kişi içeri girmeyi umut ediyordu. Her yerde Blockchain ile ilgili faaliyetler vardı. Örneğin, sokakta yürürken, biri beni tanıyor ve "Üst katta büyük bir Blockchain toplantısı yapıyoruz" diyor. Gelip bizimle konuşur musun? "Ve yukarı çıktım ve odada yüz kişi var, panel tartışması yaparak bir sürü soruya cevap veriyorum. Dolayısıyla bu, dünyada neler olduğunu daha çok yansıtmaktadır. Sonunda, bu teknoloji sadece yaştan gelmedi. Gerçekten de dilin bir parçası haline geliyor ve herkes bunu anlamaya çalışıyor.

CT: Teşekkürler. Kanada'lısın. Kanada Hükümeti'nin Ethereum blok zincirine pilotluk yaparak daha fazla şeffaflık yaratmasını nasıl hissediyorsunuz?

DON: Kanada oldukça ilginç bir hikaye. Bütün bu [Blockchain] şeyinin dünyada merkezleneceğini düşündüğünüzde birkaç aday var; İsviçre açık bu durumlara. Esasen, tüm paradigmaların liderleri yeni olanın kucaklaşmasında güçlük çektiği için Silikon Vadisi olacağını sanmıyorum. Ancak Kanada bunu yönetiyor. Bu oldukça ilginç  özellikle Başbakan'ın burada olması da dahil. O tamamen Blockchain ve her şey olur.

Blockchain Araştırma Enstitümüzün bir parçası olarak Kanada Bankası, Federal Hükümet, İl Hükümeti ve Toronto Belediyesi gibi kuruluşlar var, ancak ödeme sistemini yeniden keşfetmeye çalışan 95 büyük bankanın da 5'i var. Waterloo Üniversitesi'ndeki bir üniversiteden ayrılan Ethereum da var. Araştırma Enstitümüz ile düşünce liderliğimiz var. Kuzey Amerika'daki en büyük kuluçka makineleri Toronto'dadır. MaRS yalnız 1.9 milyon metrekare.

Kanada'da girişimcilerin ülkeyi terk edip ABD'ye taşınacakları bir beyin göçü yaptık, şimdi tersine döndü. Bu  iki şey sayesinde oldu.  Onlardan biri Donald Trump. Birçok insan, özellikle Kanadalılar, Kanada'ya geri dönmek istiyor, ancak ikincisi: şirketinizin nerede olacağına belirli bir noktaya vardığınızda bir finansman sorunu çıkıyor karşımıza.

Kanada'da girişimcilerin ülkeyi terk edip ABD'ye taşınacakları bir beyin göçü yaptık, şimdi tersine döndü  bu iki şey sayesinde oldu. Onlardan biri Donald Trump. Birçok insan, özellikle Kanadalılar Kanada'ya geri dönmek istiyor ancak ikincisi: şirketinizin 20 milyon gelir elde edebileceği belirli bir noktaya vardığınızda bir finansman sorunu var ve bunu yapmanız gerekecek.  Silikon Vadisi'ndeki bazı büyük girişim sermayeleri,  "Harika. Sizi finanse edeceğiz, ancak Vadiye geçmeniz gerekiyor"diyor.

Bunun bir sonucu olarak da bir şirket tahliye edildi. ICO'lar ve şirketi finanse etmek için girişim yoluna gitmek zorunda kalmayan insanlar yüzünden şimdi döndü. Diğer şey, Kanada'da da oldukça kolay bir düzenleyici çevreye sahip olduğumuz. Kesinlikle bazı ülkelerde olduğu gibi çılgınca şeyler oluyor. Ben de Kanada Bankası'nın bu alanda gerçek bir lider olacağından çok umutluyum çünkü sonuç olarak her ülkenin fiat para birimi için Blockchain'i kucaklaması gerekiyor.

Dolayısıyla dijital dolara, dijital pounda, dijital yen'e vb. Ihtiyacımız var. Bu, merkez bankacısına, para arzını yönetmek ve enflasyon oranını değiştirmek için güçlü araçlar verecektir. Neyin olup bittiğini anında görebilirsiniz. Bir krize sahipsiniz ve parayı bir bankaya vermektense, mobil cihazlara helikopterle çıkıp en fakir insanları kurtarabilirsiniz. Şu anda Kanada'da çok şey oluyor.

CT: Daha önce de bahsettiniz ama belki bize daha fazla bilgi verebilirsiniz. Diğer hükümetler Kanada gibi bu teknolojilere açık olacaklarını düşünüyor musunuz?

DON: Dünyanın dört bir yanındaki hükümet anlayışı ve İnternetin bu ikincil çağının kavranması açısından çok pürüzlü çünkü burada konuşuyoruz. 40 yıldır internette bilgi birikimine sahibiz ve şu anda internetin değerini anlıyoruz ya da bu değer taşınabilir, depolanabilir ve güvenli ve özel bir şekilde işlem görebilir. Güven, aracılar yerine kriptografi, işbirliği ve kod ile gerçekleştirilir. Bu çok güçlü bir şey. Her bina ve yenilik ekonomisinin merkezi olacak, ancak hükümetler ...

Birçoğu bunu anlamıyor, biliyorsun. Yakın zamanda Kore'deydim. İşte tüm ilk dönemin etrafında bir mucize yaratan ülke ve bu şaşırtıcı imalat tesislerini yarattı, ona mucize diyorlar. Şimdi Kore hükümeti onlarla ne yapacağınızı anlamaya çalışıyor. ICO'ları yasakladılar ve şimdi şifre bozulma alışverişlerini kısıtlamaya yada yasaklamaya bakıyorlar. Hükümet liderleriyle bir araya gelip, "Bu sizi incitecek" diyen basın toplantıları ve konferanslar yapıyordum.

Ancak biliyorsunuz, eğer bir ICO yapıyorsanız ve belirteç, bir güvenlik olarak adlandırılan şirkette bir payı temsil ettiğinde, menkul kıymetler mevzuatına girmelidir. Ancak bu yeni ekonomide mikrocerrahiye ihtiyacımız var. Motorlu testere demetini getirmek zorunda değiliz. Bu, yalnızca Blockchain endüstrisi ile değil, yeni yenilik ekonomisi ile hangi ülkelerin ortaya çıktığı açısından en önemli üç faktörden biri olacaktır. Hükümetler doğru olanı yapıyor ve mantıklı bir mevzuat mı uyguluyorlar yoksa onu karışık mı buluyorlardı?

CT : Blok zincirini ve dijital ekonomiyi 2017 boyunca olgunlaştırmanın yollarını nasıl buldunuz?

DON: Oldukça olağanüstü bir yıldı. Tabii ki herkesin dikkatini çektiği en büyük şey şifreleme çılgınlığı oldu. Evet, her çeşit oynak olacak ve kabarcıklar olacak, ama düşünün: İnternetin ilk döneminde, bilgi Tim Berners-Lee tarafından paylaşılan alanlara yerleştirildi; İkinci aşamada gerçek protokollerin yatırımcılara ve insanlara ait olacağı düşünülmektedir.

Bu yüzden ilk dönem onlarca trilyon dolar değerinde idi? İkinci dönem muhtemelen daha büyük olacak. Buna bakmanın alternatif bir yolu, belki de insanlık tarihindeki en büyük yatırım fırsatıdır. Şimdi, bu ICO'nun çöpleri çok mu? Evet, ama, 1995'te bu "nokta com" larının birçoğu da çöp niteliğindeydi. Birçok kişi para kaybedecek mi? Emin ol! Her çeşit spekülasyon olacak mı? Kesinlikle. Hype var mı? Evet! Yalvarınca, o kadar çok tezahürat var! Ancak 1995'te Internet hakkında o kadar çok hype vardı ve bugün internetten 1995'te yaptığımızdan daha çok bahsettik. Bu yalvarış yükselip patlamayacak kadar, muhtemelen on yıllarca devam edecek bunun şirketlerin ve genel olarak ekonominin yeni işletim platformu olduğunu anlıyoruz.

Ama elimizde olan şey, Blockchain köpeklerini sallayan bir çeşit kripto varlık sınıfı kuyruğu. Çünkü burada gerçek midilli, belki büyük bir fırsat olmasına rağmen, tüm bu varlık şeyler değil. Bu kazıktaki midilli, firmanın derin mimarisini ve yapısını değiştirecek yeni bir platforma sahip olduğumuz. Bu, ekonomimizdeki her endüstriyi temelde dönüştürmeye başlayacak ve son bir yılda gerçekten büyük gelişmeler gördük. Bütün gün bununla ilgili konuşabilirim, ama sana bir örnek vereyim.

Tedarik zinciri endüstrisi küresel olarak 64 trilyon dolarlık bir endüstridir ve tedarik zincirleri Blockchain'e geçecektir. Foxconn'un bunu şimdi yaptıkça bunu bir dava ile tamamladığımızı görebilirsiniz. Walmart gıda satışında Blockchain'i gıda güvenliği için kullanıyorlar. Dünyadaki en büyük tedarik zinciri, Hong Kong ve Rotterdam'ı birbirine bağlayan 'One Belt One Road' projesidir. Tüm ticaret ve finans ile bunun üzerine tedarik uygulamaları bir sürü Blockchain üzerinden yapılmaktadır.

Blockchain, bir alıcıya, bir satıcıya, emanet aracısına, hükümetlere, çeşitli nakliyecilere, vergi makamlarına vb. Sahip olduğunuz durumlar için mükemmeldir. Kağıt parçalarını ve faksları ve e-postaları vb. Geçirmek yerine, anında neler olup bittiğini görebilecekleri tek bir paylaşılan ağ devleti vardır. Bu tedarik zincirini varlık zinciri dediğimiz bir şeye dönüştürüyoruz. Ve eninde sonunda bu şey bilişsel hale gelir. Gerçekten yeni bir bilişsel bilgisayar haline gelir. Tedarik zincirinin burada olması gerekiyor.

CT:  Kripto para birimlerinin hangi yollarla anladığımız ve kullandığımızı etkileyeceğini düşünüyorsunuz?

DON: Bu iyi bir soru. Parasal olmayan para birimlerinin fiat para birimlerinin yerini alacağını sanmıyorum. Birçok kişi benimle aynı fikirde olabilir. Bitcoin, bundan beş yıl sonra büyük bir ülkedeki işlemlerin% 1'den fazlasına sahip olursa şaşırırdım. Bu para birimleri için bir kural var, ancak daha fazlası yeni uygulamalar oluşturmak için bir araç. Örneğin, küresel diaspora. Topraklarını terk edenler ve eve para gönderenler. Buna "havale" denir. Bir trilyon dolarlık bir pazar. Örneğin, Toronto'da bir Filipinli dadı iseniz, Manila'daki annenize para göndermek için Western Union'a% 15 para ödemeniz gerekmez. Havale için bir platform kullanabilirsiniz, ancak bu platform gerçekleşmesini sağlamak için aslında Bitcoin'i temel araç olarak kullanmaktadır. Yani gerçek para birimi değil. Para birimi, iki fiat para birimi arasında bir çeşit geçiş. Ve daha önce de söylediğim gibi, en büyük fırsatı fiat para birimini kriptokrasite dönüştürmek.

BT: Ulusal mı yoksa ...?

DON: Evet. Sanırım her ülke, bir sonraki insanlık tarihi dönemi için şifreleme kabiliyetine sahip olmalıdır. Sonuç olarak, John Lennon gibi "Ülkelerin olmadığını hayal edin" dedi. Bunu denersen çok kolay olur. "Biliyor musun, tüm ulus uluslarla olan bütün fikir insanlık tarihinin belirli bir döneminde geliştirilmiş ilginç bir fikir. Bu alanlara sahibiz ve birlikte konsolide edilen ve ortak bir para birimi ve sınırları olan bir grup şehir vardı. Kurumlar, hukukun üstünlüğü ve bürokrasi vb. Yarattılar. Dolayısıyla ulusal ekonomiler için ulus devletler vardı, ancak giderek ekonomi çok uluslu hale geldi.

Biliyorsun, Donald Trump ve "Önce Amerika" ya karşı gelmiyor. Hiçbir ülke başarısız olan bir dünyada başarılı olamaz ve giderek Kuzey Amerika ve Avrupa gibi bölgesel ekonomilere sahip oluruz ve gittikçe artan bir şekilde küresel ekonomiye ihtiyaç duyacaklardır. Gelecekte böyle şeyler hakkında spekülasyon yapma eğlencelidir, ancak bence muhtemelen hayatımda değil.

CT: Çok ilginç! 2018'de kişisel olarak odaklanacağınız şeyleri bize söyler misiniz?

DON: Blockchain Araştırma Enstitüsü'nde şu an 75 proje yapıyoruz ve bunlar Blockchain'in gördüğümüz 10 farklı endüstrideki şirketleri dönüştürme stratejik etkilerine bakıyor. Aynı zamanda yönetimin yedi fonksiyonuna da bakıyoruz. CFO'nun üçlü kayıt muhasebesi nedir? Akıllı sözleşmeler Baş Hukuk Müşaviri için ne anlama gelmektedir? Blockchain, kurumsal mimariler için ne anlama gelir? Bu iyi bir pilot demet, ancak biliyorsunuz, şirketler bir grup demet değil, eninde sonunda bir teşebbüs ve kurumsal mimarilere ihtiyacımız var.

Bu projelere öncülük eden yaklaşık 60 dünyanın önde gelen düşünürlerinden oluşan büyük bir grubumuz var. Ve önümüzdeki yıl bu projeleri tamamlayacağız ve ardından idari brifingler yapmakta olan bu şirketlerin tümünde yönetim ekibimiz olacak. Bunlar genellikle CEO'nun ve dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının yürütme komitesinden oluşuyor. Bunun bazı büyük değişiklikler getireceğinden oldukça heyecanlıyım.

Diğer şey, hem oğlum Alex, hem de büyük konferanslar ve ayrıca daha küçük ve önemli olaylarla konuşmak için dünyada çok fazla zaman harcıyor olmamız. Üç hafta içinde konuşacağım ... İsimden bahsetmek istemiyorum, fakat Amerika'daki 160 büyük şirketin 150 CEO'su. Bunları çok merak ediyorlar. Çoğu bunu tam olarak anlamıyor, bu nedenle pazara açıklık getirme işine hizmet ediyoruz. Hyperledger kuruluşu, Ethereum, Dijital Ticaret Odası ve diğer kuruluşlarla ortaklık yapıyoruz. Bunlar bağlı kuruluşlardır. Yaptıklarını çoğaltmıyoruz. Bu stratejik meseleleri çözmeye çalışıyoruz. Bu beni önümüzdeki yıl meşgul edecektir.

Bu haber toplam 479 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.