Skingsley: Bitcoin bir varlıktır para birimi değil

Davos'ta Bitcoin'i bitkiye benzeten İsveç Merkez Bankası yetkilisi ilginç tespitlerin odağı oldu.

Skingsley: Bitcoin bir varlıktır para birimi değil

İsveç'in en büyük bankalarından biri olan Riksbank adına konuşan Cecilia Skingsley, ilginç bir benzetme yaparak kripto paraları bitkilere benzetti. "Bitki bir varlık olarak adlandırılabilir ancak para olmadığı gibi istikrarlı bir değer deposu da değildir" dedi.

Riksbank Ceosu  Skingsley,Davos'taki Bloomberg Paneli'nde, Bitcoin yelpazesinin ve diğer kripto para birimlerinin az çok varlık olduğunu ve uçucu nitelikleri nedeniyle para olarak nitelendirilmeye uygun olmadığını açıkladı. Skingsley, Dünya Ekonomik Forumunda şu sözleri söyledi;

"Benim görüşüme göre kripto para birimleri, kandırıcılar ve diğerleri - şimdiye kadar onları gördüm - para ölçütlerine uymuyorlar. Bir varlık olarak adlandırılabilirler ama paranın çok iyi bir versiyonu da değiller  çünkü çok dalgalanmalar gösterdikleri çok istikrarlı bir değer yok. Dahası çok verimli bir değişim aracı değiller çünkü alışkanlıklarınızı bitlik bozukluğu ile almazsınız. "

Skingsley'nin görüşüne göre, "iyi para", bakırın ve altının, eski günlerdeki değişim aracı olarak kullanıldığı gibi, yeterli ulusal talebe sahip dengeli bir değer deposu olmalı. Skingsley ,"Notların ve madalyonların dolaşımının değerinde hızlı bir düşüş olduğunu görüyoruz ve merkez bankası olarak bu konuda nötr durumdayız. Skashley, insanların güvenli ve verimli olduğu sürece, insanların güvenli ve etkili buldukları ödeme yöntemlerini kullanabilmelerini gerektiğini düşünüyoruz "diye açıklama yaptı..

İsveç'in  Kanada'dan sonra dünyadaki nakitsiz ikinci ülke olduğu gibi ironik olarak kağıt parayı kullanmaya başlayan ilk ülkelerden biri de olduğu hatırlatılırken Skingsley, eKrona'nın gelişiminin "uzak bir gelecek" projesi olduğunu ve Riksbank'ın kriptokraside hangi özelliklere sahip olacağını düşündüğünü de ima etti.

Merkez bankasının eKrona  blok zincir teknolojisini inşa edip etmeyeceği hala kesinlik kazanmış değilken  Skingsley şu sözleri tekrarladı:

"Kamusal bir dijital versiyona ihtiyaç olduğuna karar verirsek hangi özelliklere sahip olacağına düşünürüz."

 

Bu haber toplam 478 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.