Sanat dünyasında Blockchain devrimi

"Bitcoin'i İsa olarak. İsa'yı dünyayı kökten değiştiren Mesih figürü olarak gördük ... Ve bu değişime hem ibadet edildi hem de hor görüldü....Aslında sanat para birimidir. Bitcoin bir noktada bir parça sanattır...."

Sanat dünyasında Blockchain devrimi

Sanat piyasası Blockchain teknolojileri ile büyük değişiklikler eşiğinde. Blockchain, sanat piyasasının önemli engelleri için kararname, şeffaflık, telif hakkı, mülkiyet, değerleme ve sanatın özgünlüğü gibi kararlar önermekte . Artan çevrimiçi sanat satışı - 2016 yılında 3.75 milyar dolardan sağlandı ki bu toplam pazarın yüzde 8,5'lik bir payıydı (bir önceki yıla göre yüzde 15 arttı). Potansiyelini gören sanat başlangıçlarını Blockchain'e dayanan gerçek dünya uygulamaları oluşturuyor.

Kripto para birimleri ile sanat satın almanın önemli öyküleri ve kendi Blockchain tabanlı sanat koleksiyonunuzu nasıl başlatacağınıza dair fikirleri birazdan okuyacaksınız.

Blockchain'den ilham alan sanatçılar

Blockchain ve şifreli para birimleri kavramı sanatçılara ilham kaynağıdır. Aslında sanat para birimidir. Yüksek değeri yüzyıllarca kanıtlanmıştı. Dolayısıyla kripto dövizleri için sanat satın alma fikri doğal alışverişle alâkalı bir şey taşır. Eğer sanat bir para birimiyse, Bitcoin bir noktada bir parça sanattır.

Peter Fröhlich'in yaptığı budur. Yazar eseri şöyle anlatıyor:

"Gül ağacından yapılmış panele monte edilen barok altın kaplama çerçevenin içinde küçük bir bilgisayar ve en tanınmış ve kullanılan şifreleme kabiliyeti olan Bitcoins üreten dört özel bilgisayar birimi bulunmaktadır. Küçük ekran, mevcut hesaplama oranını ve Bitcoins döviz kurunu Euro'ya göstermektedir. "

Bitcoin esinlenilmiş sanat parçasına bir başka örnek, 2014 yılında 4.64 BTC için eBay müzayedesinde "Project Bitcoin" in bir parçası olarak satılan Fransız sanatçı Youl "Last Bitcoin Supper" tarafından yapılan resimdir. Bitcoincito projesinin yazarı resim hakkında şunları söylüyor:

Resim için fikirler etrafında fırlatmaya başlayınca, ikimiz de aynı temel düşüncede tökezlediğimize inandık: Bitcoin, İsa olarak. İsayı, dünyayı kökten değiştiren mesih figürü olarak gördük ... ve bu değişim için hem ibadet edildi hem de hor görüldü. Bitcoin'in benzer bir rol üstlendiğini hissettik: iyice değişen, aynı zamanda ibadet edilen ve hor görülen.

Günlerce tartışmadan sonra, DaVinci'nin Son Akşam Yemeği'sinde 140x70 santimetre büyüklüğünde tuval telâşumu boyayacağınıza karar verdik. Youl'un resminin, bitdoğanın öyküsünü, derinlemesine birkaç kelimeyle yaklaşabileceğini söyleyebileceğine inanıyorduk.

Bitcoin / crypto tabanlı eser sayısı çok büyük oldu. Bu tür bir sanatın birlikte sunulduğu vakalardan biri - 9 Nisan 2017'de İngiltere'de Manchester'daki Crypto Art Gallery etkinliğiydi. Etkinliğin bir parçası olarak, beş BTC için İki Zihin / Bir Sevgi Satışı üzerine bir çalışma vardı.

Sokak sanatı ve Bitcoin

Atmosferi ile Bitcoin esinlenilmiş sanatı sokak sanatı ile mukayese edilebilir. Yasaların kenarlarında eşit fikirler var; sanat galerileri, müzeler, sanat okulları veya bankalar gibi resmi kurumları reddetmek; bağımsız, çoğunlukla anonim olmayan, sanatsal toplum ve toplum tarafından yaygınlaştırılacak, kontrol edilecek ve sürdürülecektir.

2015'te sokak sanatında ve kentsel kültürde uzmanlaştığı bilinen Moniker Sanat Fuarı, Bitcoin'i bir sanat fuarı bağlamında kullanmada öncü oldu. Fuarın biletleri, Bitcoins için mevcuttu ve ziyaretçilere, 'Rönesans Şimdi' başlıklı 15 metre interaktif kurulum aracılığıyla şifreleme bilgisini öğrenme fırsatı buldular. Kurulum, dijital para birimini denemek için ilham kaynağı olan bir Bitcoin ATM'sini içeriyordu.

Sokak sanatçılarının isimsizliğini devralan bir başka kriptokrasi projesine Karınbağı denir. Scarab Denemesi, merkezileştirilmiş teknolojiyi kullanarak bir tür "sanal sanatçı" yaratma girişimidir. Scarab, birey kimliğini ortadan kaldıran ve kolektif bir sanatçı oluşturan topluluk yoluyla oluşan bir kişilik olarak bir sanatçıdır. Bir kişi, gönderme ve / veya oy verme sureti ile sanat eseri topluluğa katılmasıyla Scarab olur. Sanatçılar sanatları için resmi olarak imzalanacak ve "Bok böceği" parçası olarak satılacaklar. Deneyime katılanlar ortaklaşa 50 parçaya kadar bir portföy ile tamamlanmış yeni bir sanatsal kişilik hazırlayacaklar. Katılmak ve toplumun bir parçası haline gelebilmek için, en az bir Scarab Token'i tutmak gerekir. Bir parça sanat eseri satıldığında, tüm token sahipleri katılımları için bir ödül olarak bir telif hakkı ödemesi gerekecektir.

Geleneksel sanat kurumları ve kripto para birimleri

Kendiliğinden gelişen Bitcoin ile ilgili sanat ile birlikte, geleneksel sanat kurumlarında Blockchain ve kriptokrasi uygulamaları uygulanabilir.

Birinci örnek, Avusturya'nın uyguladığı sanatsal müze MAK, Hollandalı sanatçı Harm van den Dorpel'in "Etkinlik dinleyicileri" tarafından algoritma yoluyla oluşturulmuş bir ekran koruyucusu satın aldığı çevrimiçi bir yükleme satın alması 2015 yılına dayanıyor. Bu ekran koruyucu, bugüne kadar satılabilecek ilk sanat eseri haline geldi.

Bitcoins için sanat satın almak müzeler için normal bir uygulama olamayacak kadar rağbet görüyorsa, Blockchain teknolojisi kendisi resmi sanat kurumları tarafından daha kabul edilebilir. 1-10 Eylül 2017 tarihleri ​​arasında Rusya Devlet Demokratik Kongresi, Rusya'nın Rudanovsky Vakfı tarafından düzenlenen bir sergi projesi olan dünyanın ilk CryptoArt'ı ağırladı. Vakıf, çağdaş sanatçı Svetlana Smirnova'nın eserlerine dayanan, nitelikli olarak sanat iletişimi için yeni bir platform sundu. Her resim, Blockchain teknolojisine dayalı, açık bir dijital VerisArt sertifikasıyla sağlandı. Blockchain ile sanat yapıtları, menşei ve yerinden edilme tarihi hakkında birincil ayrıntılı bilgileri yok etmek ya da tahrif etmek mümkün değildir. Bu, gerçek güvenlik ve şeffaflığın temelini oluşturur. Teknoloji müzeler, müzayede evleri, galeriler, koleksiyonerler, sanat tarihçileri ve araştırmacılar arasındaki açık ve şeffaf ilişkiler için erişim sağlar.

Galeri alanında kripto para birimleri için sanat satma fikri hayranları da var. 2017 yazında Dadiani Güzel Sanatlar, İngiltere'deki Bitcoin ve diğer sanat parası kriptolarını kabul eden ilk galeri oldu. Mayfair'in geleneksel sanat bölgesinin kalbindeki Cork Street galerisindeki alıcılar, Bitcoin, Ethereum, Ethereum Classic, Ripple, Litecoin ve Dash gibi altı şifreli kurabilden herhangi birini kullanabilecektir.

Dadiani Güzel Sanatlar galerisinde kripto para birimleri ile satın alınabilecek eserlerden biri, her biri özgün Inconel egzoz sistemlerinden yaratılan, "Gürültü" başlıklı, Mike O'Connor tarafından hazırlanan 18 heykel serisidir. Egzoz sistemleri rezil Ferrari "056" motorları

Dijital sanat ve Blockchain

Belki Blockchain teknolojisinin sanat dünyasına yaptığı en önemli katkı, dijital sanat ile ilgilidir. Günümüzde dijital sanat, bir bilgisayar yardımıyla yapılmış birçok formda. Dijital sanat orijinal olarak kağıt üzerinde olan, ancak bilgisayarda taranan ve düzenlenen, ya da belki Photoshoplu görüntüler veya CAD tasarım modelleri olan eskiz olabilir. Dijital sanatçılar, parçalarının orijinalliğini ve mülkiyetini korumak açısından birçok sorunla karşı karşıyalar ve bu özellikle görüntülerde geçerlidir. Blockchain teknolojisi ile dijital sanatın toplanması ve sistemleştirilmesi mümkün hale gelir, çünkü Blockchain telif hakkı ile karşılaştırılabilir. Uzun süredir, sanatçıların dijital eserleri etrafında gerçekten bir pazar oluşturmaları için tek yol onları fiziksel formlara çevirmektir. Blok zincir teknolojisi, bir sanat eserinin orijinalliğini ve doğruluğunu çözer. Fikri mülkiyetin korunması, talep yaratılması ve dijital içerik için değeri artırmak için ideal bir çözüm sağlar.

Monegraph, Ascribe, Verisart gibi başarılı girişimciler, sanat dünyasının herhangi bir görüntüye orijinallik kazandırma fırsatı öneriyor. Bu yeni teşebbüsler, sanatçılara ve koleksiyonculara eserlerini belgelemek, belgelemek, doğrulamak ve canlandırmak için yeni yollar yardımı ile merkezi olmayan teknolojiler kullanmaktadır. Blockchain sanatçılar, koleksiyonerler, apparaisers ve sigortacılar için anında değer sağlamak için müze standart meta verileri ile birlikte dünya çapında bir sanat eseri ve koleksiyon defteri oluşturmak için kullanılır.

Kendi koleksiyonunuzu başlatma

Blok zincir teknolojileri, sanatın toplanmasının temel ilkelerini değiştirir. Geleneksel olarak sanat koleksiyoncuları son derece zengin insanlardı. Sanat piyasası, Christie ve Sotheby gibi eski ve büyük açık artırma evlerinin koşulsuz hakim olduğu en muhafazakar mekanlardan biridir.

Blok zinciri ve kripto para birimleri, sanat piyasasını şeffaf ve daha demokratik hale getirebilir. Geleceği umut veren yeni teşebbüslerden birine Maecenas deniyor ve sanat eserleriyle bağlantılı kurcalanmaya karşı korumalı dijital sertifikalar oluşturmak için Blockchain teknolojisi kullanıyor. Tek bir resim, halka açık bir şirketin hisse ihraçlarına benzer şekilde binlerce sertifikaya ayrılır. Yatırımcılar daha sonra belirli bir yüzdeye sahip oldukları için bu sertifikaları satın alabilir ve Maecenas değişim aracıyla istediğiniz zaman başka yatırımcılara satabilirler.

2018 yılında açılışını başlattıktan sonra, kurucular Picasso, Monet, Braque, Pissarro, Giacometti, Brancusi, Modigliani, Renoir, Chagall, Munch, Sisley, Warhol, Basquiat, Lichtenstein, Soulages gibi sanatçıların yatırım için mevcut sanat eserlerini duyuracak

* Bu yazı Cointelegraph'ın analisti Sandra Breslau'nun çok konuşulan ve ses getiren "Sanat ve Blok Zinciri: Sanat Topluluğunda Devrim" başlıklı analizinden alınmıştır

Bu haber toplam 637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.