Sadece kripto para kullanan ilk köy

Ukrayna’daki küçük bir köyde başlatılan girişim sayesinde bütün yerli halk kripto para sahibi oldu.

Sadece kripto para kullanan ilk köy

Ukrayna’daki küçük bir köyde köy konseyi tarafından başlatılan bir girişim sayesinde bütün yerli halk kripto para sahibi oldu. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar köyde yumurta, domuz yağı, et ve süt gibi ürünleri satın almak için kullanılabiliyor. Bu köyde yakında sadece kripto para geçerli olacak.

Yerel medyaya göre Ukrayna’nın Petrykivsky bölgesindeki Elizavetovka köyünün tüm sakinleri artık kripto paraya sahip. Yakın bir tarihte yapılan köy konsey toplantısında, yerli yetkililer, konsey başkanı Maxim Golosnoy’un “bütçe fonlarını çekmeden bölgesel topluluğun yararını gözetecek şekilde kripto parayla işlem yapmasına” izin verdi. Maxim Golosnoy, yerel bütçeyi kripto parayla yenilemenin yolunu bulduğunu belirtti. Ayrıca Maxim Golosnoy bunun topluluk için para kazanma deneyi olduğunu belirterek sözlerine şunları ekledi:

“Ayrıca haber bülteni, bu köyde Bitcoin, Cardano ve Ethereum’un artık et, domuz yağı, yumurta ve süt satın almak için kullanılabileceğini de bildirdi.”

Bir ay önce Maxim Golosnoy, Cardano’ya 13.000 Grivna (494 dolar) yatırdı. Bu yatırımın değeri 39.000 Grivna‘ya yükselince, 13.000 Grivna’sını geri alıp, kalanını yerlilere bıraktığını açıkladı. Aynı zamanda şimdiden itibaren, her köylünün birkaç kripto ünitesi olacağını da vurguladı.

Şu anda yerlilerin kripto parası Golosnoy’da bulunuyor. Köylülere istedikleri zaman kripto paralarını nakite çevirebileceklerini söylemiş olsa da, açıklamada yerlilerin “kripto paranın yararları konusunda fazla bilgi sahibi olmadıklarından bir acelelerinin olmadığı” belirtiliyor.

Yerel haber bültenine göre, şu anda, köy başkanı kişisel varlığını köy bütçesine değil de kripto paraya yatırıyor. Maxim Golosnoy konuya yönelik şu açıklamayı yaptı:

“Çok geçmeden Ukrayna Bakanlar Kurulu’na, gelecekteki bütçe parasıyla yatırım yapmayı planlıyor. Bütün ülkeye küçük yatırımların devlet hazinesinden para almadan ülkeye ilerde ne kadar kazandırabileceğini göstermek istiyor.”

Golosnoy her sene köy bütçesinin 3-4 milyon Grivna değerinde fazla gelirine sahip olduğunu belirtti. Ayrıca Golosnoy eğer denetim otoriteleri ve topluluk izin verirse gelirin en azından bir kısmının kripto paraya yatırılmasını umduğunu söyledi.

Ukrayna’nın şu anda kripto paralar için yasal bir çerçevesi yok. Ancak Mart ayında, Ukrayna Devlet Mali İzleme Servisi kripto paralar hakkındaki resmi görüşünü yayınladı. Bununla birlikte, üç taslak tanıtıldı fakat hiçbiri kabul görmedi.

Bu haber toplam 461 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.