Rusya'dan Türkiye'ye kripto para teklifi

Rusya Başkanı Vladimir Putin aralarında ABD, Hindistan, İsrail, Ermenistan ve Türkiye‘nin de bulunduğu on beş ülkeye siber girişim teklifinde bulundu.

Rusya'dan Türkiye'ye kripto para teklifi

Rusya Başkanı Vladimir Putin, Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin ve aralarında ABD, Hindistan, İsrail, Ermenistan ve Türkiye‘nin de bulunduğu on beş ülkeden uzmanlarla Blockchain ve kripto para girişimleri hakkında yaptığı görüşmelerin ardından büyük bir siber girişim teklifinde bulundu.

Putin’in bu siber girişiminde BRICS ve Avrasya Ekonomi Birliği üyesi ülkeler tarafından benimsenecek milletler-arası bir kripto para kullanılacak ve bu kripto para Blockchain’den ve akıllı kontratlardan faydalanarak Asya, Doğu Avrupa, Afrika ve Güney Amerika’nın en önde gelen ekonomilerini bir araya getirecek.

Geçtiğimiz yıl Rusya Merkez Bankası, BRICS ve AEB üyesi ülkeler için milletler arası bir kripto para oluşturmayı önermiş ve "Yeni kripto parayı ortak biçimde benimseyen üye ülkeler nakitsiz bir toplum oluşturarak ve likiditeyi yönetmeyi başararak Blockchain ve akıllı kontrat sözleşmelerindeki yatırımlarını büyütebilirler" şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Alman sigorta devi Allianz’ın baş ekonomik danışmanı Muhammed El-Erian şöyle bir açıklamada bulunmuş ve “Bitcoin’in fiyatı uçacak ancak asla geniş kitlelerce benimsenmeyecek ama doğru biçimde benimsenmesi ve uygulanması durumunda Dünya’nın ilk milletler arası kripto parası Dünya nüfusunun %41’i tarafından kullanılıyor olur. Bu kripto para ticari anlaşmalarda farklı devlet paraları kullanma gereksinimini ortadan kaldırarak üye ülkeler arasındaki ticaret verimliliğini arttırabilir. Bu kripto para aynı zamanda Blockchain ve akıllı kontrat teknolojisini kullanarak küresel ticareti hayli değiştirebilecek teknolojik açıdan güçlü yeni bir ticaret bloğu yaratabilir” demişti.

Diğer yanda  üye ülkeler arasında kripto paraların düzenlemesi hususunda bazı farklar bulunuyor.

Vladimir Putin’in talimatları doğrultusunda Rusya’nın merkez bankası ve maliye bakanlığı kripto paraların ve ICOların düzenlenmesine yönelik ortak bir tasarı oluşturdu ve bu tasarı 28 Aralık 2017’de Devlet Duma’sına sunuldu. Tasarının Mart ayında kabul edilmesi ve 1 Temmuz 2018’de tamamlanması bekleniyor.

Bu haber toplam 376 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.