Rusya’dan milletler arası kripto para önerisi

Rusya Başbakanı Medvedev kripto para düzenlemelerinin tek bir ülkede değil, Avrasya Ekonomik Birliği bünyesinde yer alan her ülkede ortak şekilde yapılması gerektiğini söyledi

Rusya’dan milletler arası kripto para önerisi

Rus yayın organı Vedomosti‘nin 2 Şubat’ta yaptığı habere göre, Rusya Başbakanı Medvedev kripto para düzenlemelerinin yalnızca tek bir ülkede değil, Avrasya Ekonomik Birliği bünyesinde yer alan her ülkede ortak şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Kazakistan’ın Almatı kentinde gerçekleşen “Küreselleşme Çağında Dijital Takvim” adlı konferansta Başbakan Medvedev, kripto paraların özellikle Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya katılımından oluşan AEB başta olmak üzere tek bir ülke içinde değil, uluslararası bir ölçekte düzenlenmeleri gerektiğini söyledi ve “Bu kripto paraları düzenleyecek yasaları tek bir ülkede uygulamak imkansız. Yaklaşımımız, AEB düzeyindekine benzer olmalıdır” diye konuştu.

Vladimir Putin Aralık 2017’de yeni, milletler arası bir kripto paranın AEB ve BRICS ülkeleri dahilinde kabul edilmesini önermiş, bu şekilde dahil piyasalarda Blockchain ve akıllı kontrat teknolojilerinden faydalanılabileceğini söylemişti.

Medvedev yalnızca AEB’yi baz alarak konuşmuş olsa da “Milletler arası kripto para düzenleme” modelinin yalnızca Blockchain protokolü sınırları içinde değil, ödeme hizmetleri sınırları içinde de ele alınması gerektiğini tekrarlamış oldu.

Medvedev, sözlerine şöyle devam etti;

“Ne olursa olsun, yalnızca ulusal modellerle kısıtlı kalmamalıyız. Meslektaşlarım burada kripto paraların ödeme için kullanılabildiklerini söyledi. Ekonomilerimiz birbirine böylesine güçlü ve yakından bağlı olduğu için buna temkinli yaklaşalım.”

Mart 2017’de Başbakan Medvedev, Komünikasyon Bakanlığı ve Ekonomik Büyüme Bakanlığı’nı, Blockchain teknolojisinin devlet amaçları doğrultusundaki potansiyel kullanımlarını araştırmak ile görevlendirmişti.

Ocak ayındaki Gaidar Forum’unda ise Medvedev kripto paraları en nihayetinde ortadan kalkacak bir ekonomik balon oldukları yönünde eleştirmiş, Blockchain teknolojisinin ise kullanılmaya devam edeceğini söylemişti.

Bu haber toplam 405 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.