Rusya madencilerin peşine düşecek

Rusya madencilerin tespit edilmesini sağlayacak bir sistem geliştiriyor...

Rusya madencilerin peşine düşecek

Madenci göçüne hazırlanan Rus Hükümeti kripto para madenciliği yapan insanların tanınmasını ve tespit edilmesini sağlayacak bir sistem üzerinde çalışırken; madencilere özel olarak elektrik indirimi ve bazı diğer promosyonlar da gündemde.

Yoğun madenci göçüne hazırlanan ülkede, bu konunun düzenlenmesi de büyük önem arz ediyor. Konuyla alakalı saha çalışmaları yapmaya devam eden Rus hükümeti, madencilik faaliyetinde bulunan kişilerin tespit edileceği bir sistem üzerinde çalışırken, bu çalışmalarda son noktaya gelindi. Rusya İletişim Dairesi’nden ve yerel medya organlarından yapılan açıklamalar da bunu doğruluyor. Ülkede yayın yapan Vedomosti’de yayınlanan haberde, şunlara yer verildi:

”Kripto para madenciliği yapacak insanların tespiti yapılmaya hazırlanıyor. İnternet ve elektrik tüketimleri hesaplanarak, kayıt yaptırılan madencilik cihazlarının enerji kapasiteleri ile karşılaştırılacak ve buna göre faturalandırma işlemi yapılacak.”

Rusya İletişim Dairesi’nden iki yetkili de bu haberleri doğrularken, ülkede kripto para madenciliğinin yaygınlaşmaya başlayacağı dönemlerden önce böylesi düzenlemelerin, gerek toplum gerekse de devlet yararına olduğu görüşünde birleşildi. Yeni düzenlemelerin 1 Şubat itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Rusya Enerji Bakanlığı yetkililerine göre sistemin işlemesi teknik olarak mümkün. Ancak bu takiplerin ekonomik uygulanabilirliği olması da, sistemin akıbeti açısından hayli kritik bir öneme sahip. Hükümet sistemin kişilerden ziyade, kurumlar bazında takip edilebileceğinin farkında. Neticede abonelerin tükettiği elektriğe bakarak madencilik yaptığını söylemek çok kolay değil ancak; kurumların takibi, özellikle de araç gereç kaydı sebebiyle, daha mümkün görünmekte.

Hükümet yetkilileri ve bazı uzmanlar da, sistemin takip edilebilirliğinin özellikle kişiler düzeyinde zor olduğunun farkında. Yerel basın organlarından Ria Novosti’ye konuşan bir yetkili, ”Sadece elektrik faturalarına bakarak kişinin madencilik yaptığına karar verilmesinin çok zor olduğunu” belirterek şunları ekledi: ”Adamın belki de kripto parayla uzaktan yakından alakası yok, sadece sevdiği dizileri indiriyor.”

Synergy Üniversitesi’nde Ekonomik Araştırma bilim dalında aktif görev yürüten Andrei Koptelov da bu fikri paylaşıyor. Koptelov da, kendi fikirlerini şöyle açıklıyor:

”Sadece bir insanın tükettiği enerji miktarına ve internet trafiğini inceleyerek bu insanın madencilik yaptığına kanaat getirmek imkansızla eş değer. İnsanların ne için elektrik kullandıklarını birbirinden ayırt edecek bir alt yapı henüz yok. Elektriği evi ısıtmak için de madencilik yapmak için de kullanabilirsiniz. Ve bunun takibi kolay olmaz.”

Kripto para madenciliğini elinden geldiğince tarayarak olayı kanun tarafında düzenlemeye gayret eden Rus yetkililer, buna karşın madenciler için özel indirimler de planlıyor. Madencilerin daha rahat ortamda iş yapabilmeleri için çalışmalar yürüten Rus yetkililer, bazı düzenlemeleri yapmak için çalışmalara devam ediyor. Konuyla ilgili RBC’ye konuşan ismi açıklanmamış bir Rus yetkili, şunları söyledi:

"Başlangıçta, madenciler için iki yıllık vergi muafiyeti düşünüyoruz. Daha sonra ise kazançları üzerinden vergilendirme yapılacak. Ancak VAT ise ödenmeyecek.”

Ancak olayın ters yönünde bir açıklama daha var. Ria Novosti’ye bir demeç  veren millet vekili Alexei Moiseev, ise ”Bakanlığının madenciler için vergi muafiyetine gerek duymadığını” belirtti. Ancak vergi muafiyeti planlanmasa da, madenciler için özel elektrik indirimleri ve bazı özel tarifelerin kullanılması da gündemde.

Rus hükümetinde konuyla alakalı ciddi tartışmalar var. Neredeyse her hafta bu konu hakkında ne yapacaklarını enine boyuna tartışan Rus yetkililer, henüz bir sonuca varabilmiş değiller. Son olarak yapılan toplantının detayları hakkında konuşan bir hükümet yetkilisi, ”Şu ana kadar kimse madencilere neden vergi indirimi yapılması gerektiğini net bir dille açıklayamadı.” ifadesini kullandı. Rus hükümetinde bazı görüşlere göre, ülke zaten dünyadaki muadillerine oranla enerji noktasında adeta bir cennet. Rus yetkililer, hali hazırda çok ucuz olan enerji maaliyetinin madenciler için neden daha da indirilmesi gerektiği noktasında, bu konunun diğer tarafından daha sağlam bir açıklama bekliyor…

Bu haber toplam 668 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.