Robot Cache ile oyun satış platformu

Robot Cache, kullanıcılarına merkezi olmayan pazarda dijital oyunlarını satabilme imkanı sunuyor.

Robot Cache ile oyun satış platformu

Blockchain teknolojisinin kullanıldığı uygulamaların sayısı artarken yeni uygulamaların tanıtımları da devam ediyor. Blockchainin uygulandığı için en son gelişme, bir oyun platformu. Bu platformda kullanıcılar merkezi olmayan bir pazarda dijital oyunlarını tekrar satabilme imkanı buluyorlar.

Steam günümüzde bilgisayar oyunlarındaki baskın güç durumunda ve onun istatistiklerine göre en yoğun zamanlarında çevrimiçi pazar 18 milyon kullanıcıya ulaşıyor. Steam’de satış ve indirme için uygun olan 1600’den fazla oyun var. Fiziksel olan oyun CD ve DVD’lerin aksine dijital ortamda indirilen oyunlar kullanıcıların oyunu tamamladıktan sonra tekrar satmasına imkan vermiyor.

Merkezi olmayan bilgisayar oyunları dağıtım platformu olduğunu iddia eden Robot Cache adlı yeni bir kuruluş Steam’e rakip olarak ortaya çıktı. InExile Entertainment’in patronu Brian Fargo tarafından bulunan ve Atari’nin mucidi Nolan Bushnell tarafından desteklenen şirketin iddaalı bazı hedefleri var. Oyunun tekrar satış servisi de bu hedefler arasında yer alıyor. CEO Lee Jacobson söylediğine göre şirketin temel hedefi bilgisayar oyunlarına daha fazla esneklik ve şeffaflık sağlamak için Blockchain’in gücünden faydalanmak.

Dijital oyunların tekrar satılmasını sağlama imkanı ve oyunun tamamlayıp şu an oyundan kurtulamayan oyuncular için paralarının bir miktarının geri gelebilecek olması bulunmaz bir nimet. Blockchaini servisi merkezi olmayan bir hale getirmek için kullanmak şirketin işletme masraflarını ve yayıncı ve geliştiricinin ödediği ücretleri azaltacak. Steam şuanda %30’luk bir gelir kesintisi içinde bununla ilgili Robot Cache şunları söylüyor:

“En küçük bağımsız takımlardan en büyük yayımcılara kadar olan herkes şu anki piyasadan %25 daha fazla olan bir miktarı, satış gelirlerinin %95’ini ellerinde tutacak.”

Aynı Minecraft’da olduğu gibi şirket temelinden inşa edilmeli, bunun yanı sırageliştiriciye ve yayıncıya paralarının daha fazlasını alabilme imkanı sağlamak bunun için güzel bir başlangıç. Oyuncuların bazı ödülleri almak için oyunlarını tekrar satmak üzerine ikna edilmesi ise bunun devamı olarak görülüyor. Robot Cache’ye göre, yayıncılar gelirin %70ini alacak ve oyuncular gelirin %25lik kesintisini elde edecekler.

Tek koşulu ve muhtemel dezavantajı, yeniden satan kişinin ödemesinin şirketin yeni kripto parası olan IRON biçiminde yapılacak olması ve fiyatların Robot Cache tarafından belirlenmesi. Oyun dağıtım paltformunun ekonomisi IRON tarafından yürütülecek ve kullanıcılar bu coin ile ticaret yapabilir, onu miningle çıkartabilir veya yeni oyunlar satın alabilir. Robot Cache 2018 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürülen en son yayınların hepsine sahip olacağını iddia ediyor ancak oyuncuların Steam gibi mevcut çevrimiçi mağazalardan çekilip çekilmeyeceğini ise sadece zaman gösterecek.

Bu haber toplam 434 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.