"Risk yönetim protokollerini devreye sokarız..."

Friedman, Nasdaq Borsası'nın Bitcoin vadeli işlemleriyle ilgilendiğini doğruladı.

"Risk yönetim protokollerini devreye sokarız..."

Nasdaq Borsası Başkanı ve CEO’su Adena Friedman yaptığı açıklamada, borsanın bitcoin vadeli işlemlerini nasıl başlatacağını araştırdığını ve planların halen “araştırma evresinde” olduğuna dikkat çekti.

İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forum’unda konuşan Friedman, Nasdaq borsasının bitcoin vadeli işlemleriyle ilgilendiğini doğruladı. Ancak bu konuyla ilgili yapılan planların, henüz gerçekleşmekten uzak olduğunu ifadelerine ekledi.

 “Bu konuyu halen araştırma aşamasındayız. Bu araştırma kapsamında müşterilerle konuşuyoruz. Eğer piyasaya girme yönünde bir karar alırsak, piyasaya bir vadeli işlem sağlamak için öncelikle müşterilerden talep gelmesini bekleriz. Daha sonra insanların sunduğumuz hizmet ile ilgili bize güvenmeleri için doğru risk yönetim protokollerini devreye sokarız. Böylece sunduğumuz ürün yatırım yapılabilir bir hale gelebilir. Kısacası bu süreç ile ilgili, içerisinde müşterilerin de olduğu bir araştırma evresinde olduğumuzu söyleyebilirim. “

Haber kaynaklarının daha önce yayınladığı haberlere göre borsa, bitcoin vadeli işlemlerini bu yılın ilk yarısında başlatacaktı. Friedman bu konuyla ilgili kesin bir zamana işaret etmedi. Ancak yaptığı açıklamalar, ürünün haber kaynaklarınca belirtilen zamana göre piyasaya sürülüp sürülmeyeceği konusunda kuşku uyandırdı.

Friedman; Nasdaq Borsası tarafından sunulacak ürünün bir vadeli işlem fiyatı yerine bir spot fiyatı izleyebileceğini, böylece daha iyi işlev gören bir yatırım haline geleceğini ifade etti.

Birleşik Devletler’de bitcoin vadeli işlemlerine olanak sağlayan iki düzenlenmiş borsa bulunuyor. Bunlar Chicago Emtia Borsası (CME) ve Chicago Opsiyon Borsası (CBOE) olarak biliniyor. New York Menkul Kıymetler Borsası’nın da bitcoin’e yönelik faaliyetleri olsa da henüz bu konuyla ilgili bir adım atılmış değil.

Nasdaq borsasının bitcoin vadeli işlemleriyle ilgili halen araştırma sürecinde olmasının nedenlerinden bir tanesi, borsanın CME ve CBOE tarafından sunulan ürünlerden farklı bir ürünü kayda geçirmek istemesi olarak gösterilebilir.

 

Bu haber toplam 290 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.