Kripto Para Ticaretini Yasallaştırmak İçin Taslak Hazırlandı

Vladimir Putin, kripto para ile ICO’lar için düzenleyici çerçevenin gelecek yıl 1 Temmuz’a kadar tamamlanmasını emretti.

Kripto Para Ticaretini Yasallaştırmak İçin Taslak Hazırlandı

Rus Maliye Bakanlığı onaylı borsalarda kripto para ticaretini yasalaştırmak için bir kanun tasarısı hazırlıyor.

Basın açıklaması yapan Rus Maliye Bakanı Aleksey Moiseev,  bakanlığın “resmi borsalarda kripto para ticaretinin yasal hale getirilmesine destek verdiğini” söyledi.  “Sınırlamak istemiyoruz, ancak bazı sınırlamalar getireceğiz” açıklaması ile de  kripto paraya sahip olanlara “hiçbir şey olmayacağını” belirtti ve şöyle devam etti;

 “Bu kripto para alım satımına bir şekilde belli standartlar getirileceği gerçeğiyle alakalı. Genel olarak resmi borsalarda alım satım yapma zorunluluğu olacak ve belirtildiği üzere bu işlem yasallaştırılacak.”

Kripto paraların ve ICOların düzenlemesine yönelik olan tasarı geçtiğimiz yılın Aralık ayının sonlarında ülkenin Ekonomi Bakanlığı ve Merkez Bankası tarafından birlikte sunulmuştu.

Moiseev, “Halk konseyindeki tartışmaların ardından, şu anda sonuçlandırdığımız bir dizi yorum yapıldı,” dedi. Tass Perşembe günü yaptığı açıklamada  bakanlığının “kripto paraların dolaşımı için kuralların geliştirilmesi de dahil olmak üzere” tasarıyı sonuçlandırmayı ve Şubat ayında Devlet Duma’sına göndermeyi planladığını ifade etti.

Moiseev, hangi platformların yasal hale getirileceği konusunda şunları söyledi:

“Bu konuyu (onaylanmış borsaların listesi) aktif olarak tartışacağız. Bu sorun hala daha çözülmüş değil. Geri kalan şeyler üç aşağı beş yukarı belli.”

Putin emretti...

Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesi başkanına göre, kripto para ve ICO’ları düzenleyen yasa tasarısının Mart ayında kabul edilmesi bekleniyor. Ülke Başkanı Vladimir Putin, kripto para ile ICO’lar için düzenleyici çerçevenin gelecek yıl 1 Temmuz’a kadar tamamlanmasını emretti.Medya ve haber ajanslarıyla yaptığı görüşmede Putin kripto para piyasası için düzgün “yasal düzenlemelerin kesinlikle gerekli olduğunu” vurguladı ve açıklamasına şöyle devam etti;

“Kripto paranın arkasında hiçbir şey olmadığı bilinmektedir. Biriktirme aracı olamaz, arkasında maddi bir değer yoktur, hiçbir şey ile sağlanmamaktadır. Belli bir ölçekte ve belli bir durumlarda bu (kripto para) hızlıca ve etkili yapılabilen bir ödeme aracı olabilir. Yeterince etkili olmadan düzenleyecek olursak, hükûmet insanların girebileceği zor durumlardan sorumlu olacak. Şimdilik kişinin kendi sorumluluğundadır ve hükümet sadece ‘bunu yapabilirsiniz, ancak bunu yapamazsınız’ demektedir ve eğer hala net değilse, çözülmesi gereken bazı sorunlar olacaktır.”

Bu haber toplam 248 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.