Kimlik dolandırıcılığı tavan yaptı

Uluslararası Dolandırıcılık Raporu'na göre kimlik dolandırıcılığına maruz kalan tüketici sayısı tarihin en yüksek seviyesine çıktı.

Kimlik dolandırıcılığı tavan yaptı

Javelin Strategy & Research tarafından yayımlanan “2018 Identity Fraud: Fraud Enters a New Era of Complexity” isimli kimlik dolandırıcılığı çalışmasına göre, son bir yıl içinde dolandırılan tüketici miktarı yüzde 8 seviyesine çıktı. 2003 yılından bu yana düzenli aralıklarla güncellenen araştırma raporlarına göre, 2017 yılında kimlik dolandırıcılığı konusunda rekor kırıldı. Yapılan çalışmada, 2017 yılında yaşanan dolandırıcılık olaylarının önceki döneme nazaran 1,3 milyon arttığı kayıtlara geçerken, toplam maddi kaybın da 16,8 milyar dolar yükseldiği ifade edildi.

Kimlik dolandırıcılıkları fiziksel mağazalardan online’a kaydı

Araştırmada, EMV çipli kartların ve terminallerin benimsenmesiyle birlikte kimlik dolandırıcılıklarının fiziksel mağazalardan online alışveriş noktalarına kaydığı ortaya çıktı. Yapılan dolandırıcılık işlemlerinin günbegün karmaşık hale gelmesi de, zamanla daha fazla mağdurun ortaya çıkmasına neden oluyor. Kimlik dolandırıcıları sadece tüketicilerin hesaplarını kullanmıyor, onların adına yeni hesaplar da açabiliyorlar.

Uluslararası Dolandırıcılık Raporu Yayınlandı

Hazırlanan güvenlik raporuna göre, dolandırıcılık yöntemleri de değişiklik gösterdi. Kredi kartı üzerinden dolandırıcılık halen ilk sırada yer almasına rağmen, kişinin haberi olmadan yeni hesap açma üzerine kurulu dolandırıcılık türlerinde de ciddi bir artış yaşandı. Sahte PayPal ve Amazon hesapları üzerinden yapılan kimlik dolandırıcıları bu yöntemlerin başında geliyor. Bu tip hesaplar doğrudan dolandırıcılık amacıyla kullanılmasa da, hesaplar arasında yasa dışı para gönderimi yapılması için sıklıkla tercih ediliyorlar.

Sosyal güvenlik numarası dolandırıcılığı kredi kartını geçti

Gerçekleştirilen güvenlik çalışmasında, 2017 yılında gerçekleşen veri ihlallerinde üç önemli değişikliğin gerçekleştiği de ortaya konuldu. 2017 yılı içinde ABD’li tüketicilerin yaklaşık üçte birinin (yüzde 30) kimlik bilgilerinin ihlal edildiğine dair bilgi gönderildi. 2016’daki verilere göre bu oran yüzde 12 arttı. Tarihte ilk kez sosyal güvenlik numaralarının ele geçirilme oranı (yüzde 35), kredi kartı bilgilerinin ele geçirilme oranının (yüzde 30) üzerine çıktı. Yaşanan veri ihlalleri, tüketicilerin de resmi kurumlara olan güvenini sarstı. Yapılan araştırmaya göre tüketiciler, dolandırıcılık konusunda resmi kurumların yeterince önlem almadıklarını düşünüyorlar.

İnsan Hatası Şirketlerin Siber Güvenlikteki En Zayıf Noktası

Javelin Strategy & Research Başkan Yardımcısı ve Fraud & Security Direktörü Al Pascual, “2017, kimlik dolandırıcılarının paçayı yırttıkları bir yıl oldu. Tüketicilerden elde ettikleri kimlik verileri ve saldırı yöntemleri gün geçtikçe daha karmaşık hale geliyor. Dolandırıcılar, kurumsal yapıların saldırılara karşılık verme becerisinden daha hızlı ve daha sofistike biçimde kendilerini geliştiriyorlar. Bu tip saldırılardan korunmak ancak tüketicilerin bilinçlenmesiyle mümkün olabilir” açıklamasında bulundu.

 

2018 Identity Fraud Study araştırmasında dört başlık ön plana çıktı:

*Kimlik dolandırıcılığı tarihin en yüksek seviyesine ulaştı: 2017 yılında tüketicilerin yüzde 6,64’ü kimlik dolandırıcılığı kurbanı oldu. Bir önceki yıla göre mağdur sayısı neredeyse bir milyon arttı.

*Hesap ele geçirme miktarı son bir yıl içinde üç kat arttı. Dört yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

*Online alışverişte yaşanan dolandırıcılık potansiyeli de artış gösterdi. Javelin’in verilerine göre, fiziksel kart ibrazının olmadığı online alışveriş yöntemlerindeki dolandırıcılık oranı, fiziksel kart dolandırıcılığına göre yüzde 81 daha yüksek seviyeye ulaştı.

*Dolandırıcıların kullandıkları teknolojiler giderek daha sofistike hale geliyor. Saldırı yöntemleri karmaşıklaşıyor. Dolandırıcılık kurbanları adına açılan sahte hesapların oranı önceki döneme göre yüzde 200 artış gösterdi.

Bu haber toplam 420 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.