"Kanlı Elmas'a Blockchain cephe oluşturacak

Kimberley Süreci fos çıkınca imdada Blockcahin teknolojisi yetişti.

"Kanlı Elmas'a Blockchain cephe oluşturacak

Kimberley  Süreci diğer adıyla 'Blood Diamond' girişimi başarısız olunca De Beers çözümün yeni teknolojilerde olduğunu ifade etti.

Kanadalı bir STK olan Impact, Kimberley Süreci girişimini 22 Ocak'ta terk etti ve "kaniı elmaslarda" işlem yapılmasını önleme amaçlı küresel anlaşmanın hedeflerine ulaşamadığını söyledi.

Kimberley Süreci, özellikle Afrika ülkelerindeki çatışma bölgesi elmaslarının ülke pazarlarına girişini engellemek, yasal elmas endüstrisini korumak ve bu sürece dahil olmayan ülkelerin ham elmas ithal ve ihracına izin vermemek amacıyla başlatılan uluslararası bir kontrol sistemi olarak biliniyor.

IMPACT'daki genel müdür yardımcısı Joanne Lebert, Financial Times'a şunları söyledi;

"Bir elmasın kanlı olup olmadığı konusunda bir güvence yok... Halk sorunun çözüldüğü yanlış izlenimi içerisindeydi. Sanırım bu sürece tekrar meydan okuma zamanı geldi "

Impact'ın duyurusu, en büyük elmas üreticilerinden De Beers'in elmaslarının kansız olmasını sağlamak için bir pilot Blockchain girişimi ortaya çıkmasından bir hafta sonra geldi.

De Beers's Blockchain programı'nın kanlı elmaslar dahil her elmasın maden çıkarıldıktan sonra izlenerek pazarlara girmesini önlemek için tasarlandığını iafade ederken, "Bu tek, müdahaleye karşı dayanıklı dijital elmas defteri, elmaslara olan güvenin altını çizecek ve elmas kadar sonsuza kadar her kayıtlı elmas için kalıcı bir kayıt oluşturacaktır" dedi.

De Beers, yeni girişimin Kimberley Sürecini düzeltmek veya değiştirmek için tasarlanmadığını söyledi. Şirket, sadece çatışma kanlı olmayan elmas ticaretini sağlamak için Blockchain ile deneyler yaparak küresel anlaşmayı desteklemeyi vaat ediyor.

Bu haber toplam 402 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.