İsrail yeni yasa taslağı hazırladı

İsrail, kripto paranın kişiye ait olduğundan mal varlık olarak sayılmasını ve bu yüzden de bu varlığın satışının vergiye bağlanması gerektiğini savunuyor.

İsrail  yeni yasa taslağı hazırladı

İsrail Vergi Dairesi kripto paralar ve vergi konusunda taslak hazırladı. Halkın bu yeni düzen hakkında görüşlerini bildirmek için tam 14 günü bulunuyor. Taslağın kaderi bu zaman zarfından sonra belli olacak.

İsrail Vergi Dairesi, bugün kripto paraların mülk sayılmasını ve ICO‘lar aracılığıyla para kazanan şirketlere uygulanacak vergileri açıkladı. Halk bu süreçte kendi görüşlerini bildirmekte serbest. Açıklamaya göre, bu taslak 14 günlük bir süre için yoruma açık olacak ve bu süreden sonra da sonuçlanacak.

Yetkililer, kripto paranın kişiye ait olduğundan mal varlık olarak sayılmasını ve bu yüzden de bu varlığın satışının vergiye bağlanması gerektiğini savunuyor.Kripto para alıp satan şirketler karlarını ve zararlarını her varlığa yapıldığı gibi rapor haline getirmesinin istendiği bu taslağa göre:

” Token ticareti yapanların seviyesi bir şirket düzeyine geldiğinde, o kişinin geliri bir şirket geliri olarak sayılacak, ve yönetmeliğin 121. veya 126. maddelerine göre vergiye bağlanacak. “

Yönergeye göre, Bitcoin‘le yapılan işlemler takas olarak sayılacak ve yerine alınan varlığın değerine göre ölçülecek. Bu taslak aynı zamanda ICO aracılığıyla token satan şirketlerin ve bu tokenleri alan kişilerin vergiye bağlanma durumuna açıklık getiriyor.

Güvenlik adına kullanılan tokenler 2017’nin Ocak ayında yayımlanan başka bir genelge tarafından kapsıyor.

Vergi dairesi başkanı Moshe Asher : “Vergi dairesi dijital para işlemlerinin vergiye bağlanması sorunu hakkında bir çözüm üretmek adına teknolojik gelişmeleri, ve haliyle bu sahada çalışanların kesinliğini ve vergi şeffaflığını yakından izliyor.” dedi

Bu haber toplam 349 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.