İsrail, "Kripto para birimleri döviz değildir. "

İsrail Merkez Bankası Bitcoin’i finansal varlık olarak kabul etti. İsrail Merkez Bankası, “Bitcoin yasal tanıma uymuyor” şeklinde açıklama yaptı.

İsrail, "Kripto para birimleri döviz değildir. "

Bank of Israel başkan vekili Nadine Baudot-Trajtenberg, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin tanınması ve düzenlenmesine ilişkin Merkez Bankasının resmi görüşünü bir basın toplantısı ile açıkladı. Merkez bankası yetkilisi bankalar hakkında, nakit para hesaplarından kripto para birimleri satın almak için transferde zorlanan bir dizi müşteri şikayetine yer vermeyi kabul etti. Ancak kripto para birimleri için düzenlemeler yayınlamanın “zor” olacağını da itiraf etti.

Bank of Israel başkan vekili Nadine Baudot  şunları söyledi:

"Kripto para birimleri döviz değildir. İsrail Bankası tüm bunları finansal bir varlık olarak görme eğilimindedir”.

Bitcoin yasal tanıma uymadığınıda belirten  Baudot-Trajtenberg, kripto paraların bir para biriminin temel işlevlerini yerine getirmediklerini savundu.  “Bitcoin ve benzeri para birimleri, bir dövizin yasal tanımına uymuyor” dedi. Merkez bankası’na göre para biriminin kritik bir unsuru, kullanıcılarından gelen güvenin ölçüsüdür. Ve bu güvenin sadece hukuki destekle, yasal ihale ile kabul edilen bir para biriminden gelebileceğini vurguladı.

Ek olarak:

“[A para birimi] ekonomik literatürde kendisine atfedilen işlevleri yerine getiriyor: hesap birimi, ödeme şekli ve değer deposu olarak kullanılmasını sağlayan bir istikrara sahip. Bunların hiçbiri, oynak yapıya sahip, işlem yapma zorluğu olan ve arkasında duran taraflar hakkında kesin bilgiler olmayan kripto para birimlerinde mevcut değil. “

Bankaların henüz çözümü yok

Kripto para almak için nakit paralarını kullanma konusundaki kaygılarını dile getiren başkan vekili Nadine Baudot   nakit fonlarının kripto dövizleriyle takas edildiğinde bankaların uyum risklerine maruz kaldıklarını vurguladı,  “para aklama, finans suçu vb. Için kullanılabilir” dedi.

Nakit parasını “kripto para birimlerinin satıldığı bir aracıya aktaran vatandaş, bankaya böyle bir senaryoda sorumluluk yüklemek zorunda kalacağını” iddia etti. “Daha sonra parayı anonim olarak İsrail’deki ya da yurtdışındaki güvenilir olmayan herhangi bir kuruluşa aktarabilir” deiye konuştu. Ayrıca, bankaların kripto para birimlerine sahip olmayı isteyen müşterilere hizmet sunmada kendi parametrelerini belirlemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Bu nedenle, konunun sorunlarını ortaya koyup bu sorumluluktan kurtulmak için merkez bankası olarak çekildiklerini ifade etti ve ekledi;

“Bildiğimiz kadarıyla dünyadaki herhangi bir bankacılık denetçisi, müşterilerin sanal para birimlerindeki faaliyetleriyle ilgili ne gibi işlem yaptıkları konusunda bankacılık sistemi için yönerge çıkarmadı.”

Panel Başkanı, “Bitcoin mali yaşamımızın merkezi olabilir”

Bu haber toplam 349 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.