IOTA’nın sorunlu olduğu iddia ediliyor

" En önemli sorun IOTA’nın hash fonksiyonundaki yazılım zayıflıkları ve proje ekibinin bu zayıflıklarla başa çıkma şekli."

IOTA’nın sorunlu olduğu iddia ediliyor

Piyasa hacmi bakımından dünyanın en büyük 11. kripto parası olan MIOTA’nın ardındaki ağ IOTA, yeni yayınlanmış bir rapora göre şu an sahip olduğu fiyatı hak etmiyor. IOTA hakkında yazılmış 12 sayfalık analiz 100 milyon $ değerindeki kripto para yatırım firması Multicoin Capital tarafından yayınlandı.

Uzmanlar, IOTA‘nın aslında sahip olduğu gerçek değerin çok daha üstünde bir fiyata sahip olduğunu açıkladılar. Projenin piyasaya uygun gerçek bir ürünü olmadığı, merkezi ve dengesiz bir ağa sahip olduğu söyleniyor. Uzmanlar aynı zamanda yazılımda var olan çok ciddi zayıflıkların IOTA ekibi tarafından hala daha düzeltilmemesinin endişe verici olduğunu düşünülüyor.

Analizde varılan sonuç ise IOTA ağının şu anki durumu, bulunan teknik riskler ve protokoldeki hatalara dair bulunan kanıtlar ışığında “IOTA’nın şu anki fiyatlara göre kesinlikle gereğinden fazla değerli” olduğu.

Yayınlanan rapor proje ile ilgili pek çok sorunu gün ışığına çıkarıyor. Bu sorunların en başında ise projenin hala daha piyasaya uygun gerçek bir ürün sunmuyor olması geliyor. IOTA’nın vaat ettiği kullanım alanları çok yaygın değil ve belirsiz.

IoT cihazlarının ağ üzerinde işlem yapabilmesi için masraflı donanımlara sahip olması gerekecek. Rapora göre bu, pazara açılma stratejisinin projenin kendi başarısına dayalı olduğunu ve yedek bir planın bulunmadığını gösteriyor.

Analiz aynı zamanda IOTA ağının şu anki haliyle saldırılardan korunmak için merkezi, kapalı kaynaklı bir “koordinatöre” güvendiğini ve ekibin bu durumun ne zaman ve nasıl çözüleceğine dair hala daha bir bilgi vermediğini belirtiyor. IOTA ağının pek çok kez kullanılamadığı oldu ve ağ aynı zamanda kesintiler de yaşadı. Proje ekibinin bulgulardan veya saldırılardan korunmak için Koordinatör’ü kapatması, dolayısıyla da ağı kullanılamaz hale getirmesi gerekiyordu.

Uzmanların bulduğu en önemli sorun ise IOTA’nın hash fonksiyonundaki yazılım zayıflıkları ve proje ekibinin bu zayıflıklarla başa çıkma şekli. IOTA bu zayıflıkların kasıtlı olarak yerleştirildiklerini ve fonksiyonu kopyalamaya çalışabilecek dolandırıcılar için “kopyalama karşıtı” olduklarını iddia etmişti. Proje ekibi Koordinatör’ün kötüye kullanılmasının imkansız olduğunu söylese de bunu doğrulamanın bir yolu yok çünkü yayınlanan raporda da belirtildiği üzere bu kapalı bir kaynak. Raporda konuyla ilgili şu yorum yapıldı:

“Böyle yaparak zayıflıkların var olmasına kasıtlı olarak izin verdiler ve açık-kaynak yazılımının yapısını ihlal ettiler. Ekip başka zayıflıkların var olup olmadığını açıklamayı reddetti.”

Bu haber toplam 372 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.