1. YAZARLAR

  2. Jan PAÇAL

  3. İki tarafı korkulu deynek
Jan PAÇAL

Jan PAÇAL

Yazarın Tüm Yazıları >

İki tarafı korkulu deynek

Mevcut sistemin karşısında duracağı iddia edilen ve güç odaklarına korku salan kripto para sistemi dünya severleri de korkutmaya başladı. Bu korkunun nedeni ise dünyalıları köle olarak kullanan hükümran sınıfın kripto para sistemini ele geçirmesi ve yine kendi karanlık emellerini gerçekleştirmek için kullanması ihtimali… Güç odaklarının korkusu ise malum, ya güç ellerinden bu yeni sistem sayesinde giderde dünyaya olan hakimeyetleri son bulursa…

Güç odaklarının klasik karanlık eylemlerine bir kez daha dem vurmadan önce az bilinen birkaç şeyin altını çizmek isterim. Organları için insan çiftlikleri çoktan kurulmuş durumda, yüzde birlerin ihtiyacı olan organlar için yetiştirilmiş beslenmiş ve büyütülmüş kimliksiz insanlar… Tıpkı topraktan pırasa söker gibi hasat edilmeyi bekleyen insanlar… Dahası mı yine aynı emeller için kurulmuş seks çiftlikleri, seks kölesi olan binlerce masum, kimliksiz bilgisiz ilgisiz zevk araçları…

Klasik karanlığın hepimizin gözleri önünde yaptığı işlere gelince yine tekrara girmek zorundayım.

Dünyamız üzerinde 2 bin üzerinde nükleer bomba deneme amaçlı patlatıldı. Bu rakama savaşlarda kullanılan kimyasal veya düşük ölçekli nükleer bombalar dahil değil. Kim dünyanın belli bölgelerini yaşanmaz hale getirmekten kaçınmayarak attı bu bombaları? Hiroşima, Nagazaki hala aklınız da mı? Bu bombaların parası ne yazık ki hepimizin cebinden çıktı. Yüzde 99 yüzde 1’in karanlık emelleri için bilinçsizce çalıştı. Doğumuna ölümüne para ödemek zorunda kaldığı dünyayı kendi elleriyle yarattı.

Dünya nüfusunun yüzde 99’nun yüzde bir için çalıştığı ve en dibine kadar adaletsiz bir gelir dağılımının olduğu da gözler önünde iken, umuda tutunanların sarıldığı kripto para sistemi nasıl halka mal olacak? Merkez bankaları birer birer batarken sistem nasıl bir saldırı ve gücü kaybetmeme planları içinde olacak?.. Bakkal Memhet Efendi kendi parasını üretecek duruma geldi artık, sistem çorap söküğü gibi açılacak…

Gücü elde etmek ve elinde tutmak için akla hayale gelmeyen her şeyi yapan, sadece insan değil tüm yaşamı hiçe sayan odaklar... Yenilmez olduğu iddia edilen bu güç odakları… Planları ne?

Goldman Sachs’in eski çalışanlarından olan ve şu anda Bloomberg için köşe yazısı yazan Matt Levine’e göre eğer yeteri kadar insan bir şeyin artık ‘finansal bir şey’ olması gerektiğini düşünüyorsa bankaların insanlardan gelen bu talebe kulak asmaları gerekiyor. Kripto paraya sahip olmadan kripto para fiyatları üzerinden ticaret yapabilme imkanı sunan Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri sayesinde para yöneten kişiler kripto para piyasasına çok daha kolay bir şekilde giriş yapabilir hale de geldi. Levine’e göre bankalar, insanlardan yeteri kadar talep gelmesi durumunda kripto paraları kendilerine uyacak şekilde değiştirmeye de çalışabilirler… “Kripto paranın en nihayetinde mevcut finans sisteminin yerini alacağına ve yeni, daha demokratik bir para biçimi getireceğine inanan gerçek kripto para destekçileri, kripto para ticareti Barclays ve Goldman Sachs gibileri tarafından kontrol edilmeye başlarsa baya hayal kırıklığına uğrayabilirler.”

Keiser Report’un sunucusu olan ünlü yatırımcı Max Keiser ise sordu; “ Soros, Bitcoin piyasasını ele mi geçirecek?..”  Ve, “Diğer bir taraftan bakacak olursak bence vadeli işlem sözleşmeleri ilerleyen dönemlerdeki yeni fiyat rekorlarında rol oynayacaklar. George Soros ve Rockefeller ailesi gibi yatırımcılar bu araçları kullanarak pozisyon alacaklar ki böylece daha büyük pozisyonlara geçiş yapabilsinler.“Hatta George Soros Bitcoin piyasasını ‘ele geçirmeye’ çalışırsa hiç şaşırmam. Bunun için gereken fonları neredeyse %0’dan kolaylıkla ödünç alabilir ve çok büyük bir pozisyon elde edebilir” diye konuştu.

Analist Mati Greenspan, Wall Street'in "yeni likidite"yi Bitcoin'e enjekte etmeye hazır olduğunu ve bunun da piyasanın zaten ihtiyacı olan şey olduğunu söylerken Wall Street’in Bitcoin’e köprüler yapmaya başladığına dikkat çekti.

Tüm bu yönlü açıklamalar artarak devam ederken en ilginç açıklama bir mafya babasından geldi; Escobar.

CIA’nın Bitcoin komplosunu yıkacağını söyleyen Pablo Escobar’ın kardeşi, ‘Dietbitcoin’ CIA’in Bitcoin aldatmacasına alternatif olarak çıktığını iddia etti ve şunları söyledi;

“Ben, Roberto De Jesus Escobar Gaviria, huzurlarınızda, Bitcoin’in Amerikan Hükümeti tarafından yaratıldığını iddia ediyorum ve bunu söyleyen son kişi olmayacağım. Dünya uyanacak. Dünya bunu onların yarattığını görecek ve bunu gördüklerinde, iş işten geçmiş olacak dahası CIA dünyanın bunu bildiğini öğrendiğinde, bütün paralarını satacak ve onlar Bitcoin değerini yok edecek. Bu yüzden Dietbitcoin (DDX) adını verdiğim kendi kripto paramı yarattım.”

Tüm bu gelişlemeler sürecinde bize düşen ne? Güçsüzlüğümüz ile ayakta ve hayatta kalmanın dışında neler yapabiliriz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.