Hükümet yetkililerine soruşturma kapıda

Güney Kore hükümet yetkililerinin içeriden bilgi sızdırarak kripto para ticareti yaptıkları ortaya çıktı

Hükümet yetkililerine  soruşturma kapıda

Güney Kore hükümet yetkililerinin kamuya açıklanmamış bilgiye dayalı ticaret yaptıkları ortaya çıktı. Düzenleyici tedbirleri ilan edilmeden hemen önce kripto para varlıklarının tamamını satarak kâr ettikleri ortaya çıkan yetkililere ilişkin dosya, ülkenin Mali Gözetim Servisi tarafından araştırılıyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre, 18 Ocak Perşembe günü Ulusal Meclis Komitesi’nin bir toplantısında, Finansal Denetim Hizmeti (Financial Supervisor Service, FSS) bazı çalışanların kripto paralara yatırım yaptıklarını ve hükümetin kripto para düzenlemelerini ilan etmeden önce sattıklarını doğruladı.

Sağ görüşlü bir partinin milletvekili olan Joongang Ilbo, toplantıda şunları söyledi:

"FSS personelinin, hükümetin önlemleri ilanından hemen önce tüm sanal para birimlerini sattıkları konusunda bir istihbarat var."

Vali ve Başbakanlık Daire Başkanı haberleri doğruladı

FSS Valisi Choi Heung-sik, “İstihbaratı doğruladık.” dedi. Başbakanlık Daire Başkanı Hong Nam-ki de açıklamasında yaşananları doğruladığını ifade etti. Haber kaynağı, kanun uygulayıcılarını kapsamlı bir soruşturma ve cezai işlem için göreve çağırdı ve şunları vurguladı:

"Devlet memurlarının piyasayı etkilemesi ve kazanç elde etmesi çok büyük bir olay."

Ülke kripto para işlemlerinin kumar olduğu algısını yaratmışken hükümet yetkilileri tarafından sanal para işlemleri için içeriden bilgi alınarak kâr yapılması, etik üzerine tartışma zemini yaratıyor.

FSS düzenlemeleri ve ilgili yasa masaya yatırılıyor

Kore Kamu Hizmeti Etik Kanunu’nda yer alan ilgili bölümde şu ifadeler yer aldı: “İç hukuk bilgisinin yanlış kullanılmasını önlemek için kamu görevlilerinin hisse alım satımı yapması kesinlikle yasaktır.”

Bununla birlikte, kripto para birimleri şu an bir finansal varlık veya para birimi olarak tanımlanmıyor. Dolayısıyla FSS düzenlemeleri göz önünde bulundurulduğunda, kripto para yatırımı yapmakta bir etik ihlali veya yasa dışılık söz konusu değil. Ayrıca ilgili yasada iç bilgilerin kötüye kullanılmasının cezaya tabi olduğu açıkça ifade ediliyor.

Bu haber toplam 249 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.