Hükümet yasağı bir kez daha görüşmek zorunda kalacak.

28 Aralık’ta başlatılan imza kampanyası bir ay dahi geçmeden tam olarak 212,700. imzaya ulaştı ve artmaya devam ediyor.

Hükümet  yasağı bir kez daha görüşmek zorunda kalacak.

Kripto Paraların Düzenlemesinin Gözden Geçirilmesini İsteyen Güney Kore halkı, 200 Bin İmzayı geçti. İmza verenlerin büyük çoğunluğunu gençler oluşturuyor.

Hükümetin koyduğu katı kripto para ticareti yasaklarını kaldırabilmek için ciddi bir imza kampanyası başlattan Güney Kore halkı 200 bin imzaya ulaştı. Halkın, yeni düzenlemelere tepkisi çığ gibi büyürken Güney Kore hükümeti, bu yasağı bir kez daha görüşmek zorunda kalacak.

28 Aralık’ta başlatılan imza kampanyası bir ay dahi geçmeden tam olarak 212,700. imzaya ulaştı ve artmaya devam ediyor.  Tüm imza sahipleri hükümetlerinin başlattığı düzenlemeleri reddederek, ”mutlu bir geleceğin kripto paralarda gizli olduğunu” fikri etrafında birleşiyor.

İmza kampanyası, hükümete karşı görünse de, aslında içeriğindeki bazı maddeleri de desteklemiyor değil. Örneğin, anonim şekilde yapılan para ticaretleri veya kime ait olduğunun bilinmediği hesaplardan yapılan gönderimlerin yasaklanmasını, bu imza kampanyası da destekliyor. Aynı zamanda ülkedeki en büyük kripto para borsalarından biri olarak gösterilen Bithumb da, doğru düzenlemeler ile, kripto para ticaretinin daha iyiye gidebileceğini belirten bir açıklama yayınladı.

Ülkedeki kripto para ticareti aşkının adeta ”çılgınlık” seviyesine ulaştığını düşünen Güney Kore hükümeti, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili yeni düzenlemeleri basınla paylaşmıştı. Yeni düzenlemeler arasında dikkati çeken temel noktalar; anonim hesaplardan kripto para ticaretinin yasaklanması, yaş sınırına takılan yatırımcıların yatırımlarının kabul edilmemesi, ve yabancı uyruklu vatandaşların Bitcoin veya diğer kripto paralara Kore merkezli borsalar aracılığıyla yatırım yapmasının engellenmesi ve hatta kripto para ticaretinin tümüyle yasaklanmasıydı.

Ülkedeki ekonomik durumun gençler için işleri özellikle zorlaştırmasının ardından, Güney Kore’de birçok genç, Bitcoin’e yatırım yapmaya başlamış ve bu furya ülkede adeta bir fenomen olarak yayılmaya başlamıştı. Quartz’ın derlediği verilere göre, Şubat 2017 itibariyle ülkede genç işsizlerin oranı %12.5’lara dayanmışken, ülkedeki genel işsizlik oranının ise %4.2 olması, gençler acısından bu acı tabloyu göz önüne sermişti.

Ülkede, kripto paraların yasaklanıp yasaklanmayacağına ilişkin hükümet kararları son dönemde bir hayli kafa karıştırıcı hale gelmeye başladı. Örneğin, ilk önce Adalet Bakanı’nın kripto para ticaretini tamamen yasaklama konusunda hükümet ile görüşme talep ettiği haberleri basına sızmış, daha sonra ise ana akım medya ve Güney Kore cumhurbaşkanı bu iddiaları yalanlamıştı.

Bu haber toplam 263 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.