Hazine Müsteşarlığı Bitcoin hakkında açıklama yaptı

Hazine Müsteşarlığı tarafından toplanan Finansal İstikrar Komitesi, kripto para birimlerinin tamamına ilişkin düzenlemeleri geliştirmemaksadıyla bir çalışma grubu oluşturacağını açıkladı.

Hazine Müsteşarlığı Bitcoin hakkında açıklama yaptı

Finansal İstikrar Komitesi’nin 34. Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında gerçekleşti. Hazine tarafından yapılan  açıklamaya göre bundan sonraki süreçte hem yerel hem de küresel ölçekte yaşanan gelişmeler analiz edilecek.

Hazine Müsteşarlığı’nın web sitesinde yayınlanan açıklamada  kamuoyunun bilgilendirilmesine karar verildive  ifadeleri kullanıldı;

"Kripto paraların ülkemizde yasal bir dayanağı bulunmamaktadır ve bu kapsamda gerçekleştirilen işlemler herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında değildir. Kripto paraya dayalı bazı iş modelleri, büyük kârlar vadeden oluşumlar şeklinde yapılanarak kişilerin bilgi eksikliğini suistimal etmektedir. Bu durum önemli maddi kayıplara neden olabilmektedir. Kripto para ihraç edecek girişimlerin başlangıç sermayesi elde etmeye dönük uygulamaları genellikle herhangi bir düzenleme ve gözetim kapsamında yapılmamaktadır. Bu nedenle de dolandırıcılık için uygun bir zemin oluşturmaktadır. Kripto paranın dolaşımda olduğu piyasanın herhangi bir resmi otorite ya da garantör kurum tarafından denetlenme imkanı olmadığından, bazı kişilerce yatırım aracı olarak görülen kripto paranın aynı zamanda yasa dışı faaliyetlerde de kullanılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu hususlar çerçevesinde, kripto paralar ile ilgili işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında yukarıda bahsi geçen olası olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları gerekmektedir."

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek  vatandaşlara uyarılarda bulundu. Şimşek şu ifadeleri kullandı:

"Kripto paralar ile ilgili işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve işlem yaptıklarında olası olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları gerekmektedir."

Bu haber toplam 236 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.