Enerji devi Enel madencilere sırtını döndü

Madencilere enerji sağlamayı reddeden Enerji devi Enel, ünlü madencilik firması Envion'a sırtını döndü.

Enerji devi Enel madencilere sırtını döndü

Avrupa’nın büyük elektrik santrali şirketlerinden bir olan Enel Firması, yaptığı açıklama ile ünlü madencilik firması Envion’a yenilenebilir enerji satmayacağını duyurdu.

Konuyla ilgili Reuters’a demeçler veren İtalyan merkezli firma, hiçbir koşulda ve şartta, madencilik firmalarına enerji satışlarının gündemlerinde olmadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

 ”Biz, Enel olarak gelecekteki planımızı tamamen daha az karbon ayak izi bırakacak sağlıklı çözümler üretmek üzerine kurduk. Bu noktada da önemli adımlar atıyoruz. Şirket olarak, Bitcoin ya da diğer madenciliği yapılan kripto paralar için böylesine bir enerji satışı yapmak, gerek politikamız ile uyumsuz gerekse ve kar zarar dengesi için yersiz bir karar olur. Bu tarz işler ile şirketimizin izlemek istediği yol ile uyuşmuyor. Biz, gelecekte iş modelimize uygun sektörlerin firmaları ile çalışmak istiyoruz.”

Daha önce basında çıkan haberlerde, Enel’in İsviçre merkezli bir kripto para madenciliği şirketi Envion ile görüşme halinde olduğu belirtilse de, bu satışın yapılmayacağı şimdi açıklanmış oldu. Envion, İsviçre merkezli bir firma olarak karşımıza çıkarken, madencilik yaklaşımı ise yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak bu işi yapmak ve çevreye olabildiğince az zarar vermeye çalışmak. Envion’un madencilik yapan her bir ünitesi  güneş enerjisi veya rüzgar enerjisi üreten bir konteynr sisteminin içinde yer alıyor ve bu sayede madencilik sırasında çıkan enerji  çevreyi kirletmeden başka bir enerji türüne dönüşüyor. Envion kurum olarak çalıştığı ülkelerde çevreye verdiği zararı en aza indirgemeye çalışıyor.

Çin hükümeti ile madenciler arasında sorunlar yaşanmadan önce, Çin, tüm bu madencilik faaliyetlerinin neredeyse yüzde 70’ini tek başına karşılıyordu. Ancak sorunların yaşanmaya başlamasının ardından birçok kurum merkezlerini Avrupa’ya veya Kanada gibi diğer ülkelere taşıma kararı almıştı. Özellikle Çin’de hali hazırda yer alan ICO yasağı ve bazı borsaların kapanmasını da içeren sıkı kripto para ticareti yasaklarının, yakın dönemde madencilere de yansıyacağı ve bu firmaların enerji kullanım kısıtlaması yaşayacağı belirtiliyor.

 

Bu haber toplam 531 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.