Dünya Altın Konseyi, Bitcoin'i masaya yatırdı

Dünya Altın Konseyi Raporu'na göre Bitcoin’in arzı her yıl,yaklaşık, 21 milyon coin cap, % 4 oranında artıyor...

Dünya Altın Konseyi, Bitcoin'i masaya yatırdı

Bitcoin bir değer deposu olarak başarısıyla Bitcoin sıklıkla ‘dijital altın’ olarak etiketlendi ve  küresel finansal piyasalarını biraz sıkıştıracak büyük bir yükseliş yaptı. Gelişmelere üzerine Dünya Altın Konseyi, bazı görüşlerini açıkladı.

Dünya Altın Konseyi, Bitcoin’in altın gibi olmadığını söyleyen Dünya Altın Konseyi (WGC), 25 Ocak’ta yayınlanan bir rapor ile altın için pazar geliştirme organizasyonu olan kripto para birimlerine karşı duruşunu ifade etti. İstatistiklerine göre, altın 2017’de yüzde 13’lük bir büyüme gösterdi.Bu istatistiksel olarak olumlu bir istatistik, ancak aynı dönemde Bitcoin’in parabolik büyümesine kıyasla oldukça sınırlı bir büyüme.

WGC’nin raporu, kripto para konusundaki duruşunu ve neden altın değerinin kripto para birimi çağında değerli bir yatırım deposu olduğunu açıkladı. Ancak, altın ticaretin daha az dalgalanma gördüğü ve piyasanın daha likit ve yüksek düzenlenmiş olduğu göz ardı edilemeyecek bir gerçek.

WGC, altının gün geçtikçe daha yüksek bir likiditeye sahip olduğu gerçeğini vurguladı. WGC, altının 250 milyar dolar değerindeki ticareti ile ilgili olarak Bitcoin’in günlük ticaretinin yaklaşık 2 milyar dolara yakın olduğunu tahmin ediyor. Bu rakam, kabaca altın destekli döviz ticareti fonlarına eşdeğer. Bir başka faktör, altının çeşitli kullanım ve uygulamaları. Altının en çok talep gören mücevherat endüstrisinde, son 20 yıldaki altın talebinin yüzde 50-60’ını oluşturuyor. Diğer yüzde 30’luk talep yatırım portföyünden geliyor, geri kalanı ise teknoloji endüstrisi ve merkez bankaları rezervlerinde bulunuyor.

WGC’nin aktardığına göre, Bitcoin’in arzı, her yıl – yaklaşık 21 milyon coin cap – % 4 oranında artmaktadır. Madenciliğinin zorluk derecesi nedeniyle bu rakama 2140 yılında ulaşılabileceği tahmin ediliyor. bu anti-enflasyonist süreç, altınla ortak bir özellik olarak görülüyor. Konu ile ilgili WGC raporunda ise şu ifadeler yer alıyor:

"Yaklaşık yılda 3.200 ton altın madeni çıkarılıyor. bu değer, şimdiye kadar çıkarılmış altın madeni, toplam altın stoğuna yaklaşık %1.7’si kadar artış sağlıyor. Altın kıtlığı ve marjinal yıllık büyüme gibi Bitcoin’in gelecekteki azalacak büyüme oranı ve nihai sonlu miktarı açıkça bu iki yatırım ürününün ortak özellikleri gibi duruyor."

WGC, açık bir şekilde Bitcoin ve kripto para birimleri karşılaştırmalarını reddetmek istiyor. Fakat Sektör, Blockchain teknolojisinin değerini takdir ediyor gibi görünüyor. Bitcoin ve çeşitli alternatif kripto paraları destekleyen dağıtılmış defteri sistemi, değerini kanıtladı. Bununla beraber parlak fikirler, Blockchain sistemlerinin neredeyse sınırsız uygulamalarını keşfetmeye başladı. WGC’ye göre:

"Altın piyasasındaki çeşitli oyuncular, altını bir ‘dijital varlık’ haline getirme, tedarik zincirinde altın kaynağı belirleme ve ticaret sonrası uzlaştırma süreçlerine verimlilik getirme bağlamında Blockchain’i keşfediyorlar."

 

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.