Deep webcilerin tercihi Litecoin ve Dash

Kullanıcıların tercih ettiği kripto para birimi oranları şu şekilde: Monero %21.82, Dash %20.61, Ethereum %19.39, Litekoin %15.15, Bitcoin %13.33 ve Bitcoin Cash %9.7.

Deep webcilerin tercihi Litecoin ve Dash

Yavaş işlem süresi ve yüksek maliyetinden dolayı, deep web kullanıcıları Bitcoin yerine artık Litecoin ve daha az ölçüde Dash’i tercih ediyorlar. Bir istihbarat şirketi olan Recorded Future’un yeni raporuna göre dark web suçlularının, yavaş işlem süresi ve yüksek ücret nedeniyle 2017’de Bitcoin’i artık çok fazla tercih etmediklerini tespit etti.

Recorded Future, 150 deep web mesaj panosu, pazar yeri ve yasadışı hizmetleri analiz etti ve Litecoin’in Bitcoin’den sonra ikinci en çok kullanılan kripto para olduğunu, ardından ise Dash’in geldiğini tespit etti.

Analize göre, 2017’den bu yana, ödeme tutarlarının %30’unu oluşturan Bitcoin, işlem maliyetinde on kat artış olması nedeniyle ekonomik yönden başarısız olduğu sonucuna varıldı. Aynı zamanda işlemlerin yavaşlığı da bir diğer etken.

Bir Rus dark web kullanıcısı, satıcılara işlerini sürdürmek için Bitcoin’e bir alternatif bulmak zorunda kaldıklarını bildiren bir duyuru yayınladı. Yeraltı ekonomisindeki ortalama işlemler 50 ila 300 dolar arasında başlıyor. Gecikmeler aldatılma riskini arttırdığı için ödeme hızı deep web’de önemlidir.

İşlemleri onaylamak için 24 saat beklemek zorunda kalma ihtimali ve yüksek ödeme ücretleri ile bitcoin ödemeleri dark web kullanıcıları için kullanılamaz hale geldi.

Bir yasa dışı suç forumunda yüzlerce üyenin katıldığı bir ankette hangi kripto paranın kabul edileceği konusunda herhangi bir ortak fikre varılamadı.

Ankete göre kullanıcıların tercih ettiği kripto para birimi oranları şu şekilde: Monero %21.82, Dash %20.61, Ethereum %19.39, Litekoin %15.15, Bitcoin %13.33 ve Bitcoin Cash %9.7.

12 ay boyunca en sık kullanılacak kripto para Bitcoin, ardından Litecoin oldu. Alternatif ödemeler sunan satıcıların yüzde otuzu Litecoin, yüzde yirmilik grup ise Dash’ı kabul etmeye hazır. Bitcoin Cash, satıcıların %13’u tarafından kabul edilen bir sonraki kripto para birimi oldu.

Analize göre Ruslar Litecoin’i tercih ederken, İngilizce konuşan kullanıcılar Monero’yu tercih ediyor.

Analiz sonucunda Bitcoin’in deep web ödeme yöntemi olarak kalacağı ancak pazar payının daha düşük olacağı sonucuna varılıyor. Litecoin ve Dash, Bitcoin’in yanında diğer en çok kullanılan ödeme yöntemleri.

Bu haber toplam 368 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.