Çin halkı hükumet yasaklarını takmıyor

Çin vatandaşları hükümetin yasaklamalarına rağmen hala Bitcoin ve kripto piyasasına yatırım yapıyor.

Çin halkı hükumet yasaklarını takmıyor

Çinli yatırımcıların dijital para birimleri satın almalarını önlemek için, Çin hükümeti ve Çin Halk Bankası (PBoC) yerel bankalardan, Hong Kong merkezli piyasalardan kaynaklanan şüpheli işlemleri ifşa etmelerini istedi. Alipay ve WeChat Pay gibi uygulamalar sayesinde Çinli yatırımcıların Hong Kong'a dayalı pazarlara girmesi engellenemez görüşü hakim.

Eylül 2017'de, Çin şifreleme alışverişi BTCC China, Huobi ve OKCoin hükümet tarafından işletmelerini kapatmaları emredildi. Bir noktada, yerel şifreli değişim değişimlerine yönelik bir hükümet soruşturması yüzünden, üç şifreli değişim borsasının yöneticileri ülkeyi terk etmekten alıkonuldu.

Üç ay sonra, 2017 yılının Aralık ayında, Çin'in üç büyük kripto değişimi borsası, işletmelerini Hong Kong'a taşıdı. BTCC Çin, Huobi ve OKCoin, sırasıyla BTCC, Huobi Pro ve OKEx'e yeniden markalaştırıldı. Hong Kong merkezli yatırımcıların hızla artan talebine hitap etmeyi amaçladılar.

Hareket ettikten kısa bir süre sonra, üç ticaret platformu, Çinli yatırımcıların günlük hacmini katlanarak arttırmaya başladı. Her nasılsa, Çinli yatırımcılar Hong Kong merkezli borsalar kullanarak Çin ticaret kısıtlamalarını atlatmayı başarıyorlardı. Bu nasıl mümkün olabilir?

Hong Kong'da, yatırımcıların işleri kurmaları nispeten kolaydır. 1.000 doları aşmayan işletmeler, Hong Kong merkezli finansal kuruluşlarda ticari banka hesaplarının açılmasına izin veren yasal olarak oluşturulabilir. Aralık 2017'den itibaren birçok Çinli yatırımcı, fonlarını Çin banka hesaplarından Hong Kong banka hesaplarına aktardı ve Çin'in kısıtlamalarını atlayarak kriptokurriyonlarını daha aktif ticaret yapmaya başladı.

Ancak, Çin'in aksine, Hong Kong'un artan talebi karşılamak için önemli ölçüde daha düşük bir arz fazlası var. Çin, Bitmain gibi büyük madencilere ev sahipliği yaparken, Hong Kong fazla Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üretmiyor. Bu nedenle, Hong Kong kriptizasyon piyasasındaki primler, Güney Kore pazarınınkinden bile fazla arttı. Bitcoin'in küresel ortalama fiyatı 11.500 $ civarında olan Bitcoin, 18 Ocak tarihinde Huobi Pro'da 13.000 dolardan fazla işlem görüyordu.

Hong Kong merkezli bir finans gazetesi olan Krystal Hu, Çin dışındaki tüccarların Hong Kong pazarının sunduğu arbitraj fırsatından da yararlanmaya başladığını belirtti. Örneğin, 18 Ocak tarihinde Bitcoin'in Coinbase'deki fiyatı 11800 dolardı. Coinbase'den Bitcoin'i satın alarak Hong Kong'a dayalı herhangi bir pazarda satmak 1.200 $ kar elde etmiş olurdu.

Hong Kong'un borsaları, Alipay ve Tencent'in WeChat Pay gibi Çin'de yaygın olarak kullanılan fintech uygulamalarını da entegre etti. Alipay, mobil kullanıcıların yüzde 50'den fazlasının kullandığı 60 milyar dolarlık fintech uygulaması. 2014 yılında yalnızca mobil kullanıcıların yüzde 7'si tarafından kullanılan WeChat Pay, şimdi Çin'deki mobil kullanıcıların yüzde 40'tan fazlasınca kullanılıyor.

İki fintech ödeme ağının entegrasyonu, Çinli yatırımcılar için Hong Kong merkezli kriptokinasyon OTC borsalarının erişilebilirliğini artırdı ve kriptokinallik piyasasına yatırım yapma süreci kolaylaştı.

Bu haber toplam 336 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.