Blockchain kullanan yönetici oranı yüzde 1

Gartner tarafından yapılan araştırmaya göre, üst düzey yöneticilerinin önemli bir kısmının Blockchain hakkında herhangi bir planı bulunmuyor.

Blockchain kullanan yönetici oranı yüzde 1

 

Şirketlerin CIO (Chief Information Officer – Bilgi Sistemleri Grubu Başkanı) seviyesindeki üst düzey yöneticilerinin, Blockchain hakkında yeterli bilgiye sahip olmalarına rağmen çok küçük bir kısmının bu teknoloji üzerine plan yaptıkları ortaya çıktı. Gartner tarafından yapılan araştırmada, CIO’ların yüzde 66’sının Blockchain konusundaki gelişmeleri takip ettikleri ve konu hakkında yeterli bilgiye sahip oldukları belirlendi. Buna rağmen, Blockchain teknolojilerini şirketlerinde kullanmak için sadece yüzde 22’lik kısmının bir girişimde bulundukları ortaya çıktı.

Gartner tarafından düzenlenen araştırma, 3 bin 138 CIO’nun görüşü üzerinden gerçekleştirildi.

Yayımlanan istatistiklerde, katılımcıların yüzde 14’ü blockchain teknolojilerini orta vadeli planları dahilinde ele aldıklarını söylerken, yüzde 8’lik kısım ise kısa vadeli projeleri arasında blockchain teknolojilerinin de yer aldığını belirtti. Katılımcıların yalnızca yüzde 1’lik kısmı halihazırda Blockchain kullandıklarını söylediler.

Elde edilen sonuçlar, ana akımda Blockchain’in kullanım oranının sanıldığı kadar yüksek olmadığını ortaya çıkardı. Ankette şirketlerin, yeni teknolojilerin popülerliğine ayak uydurmaya çalışmalarına karşın, işlerinin bir parçası haline getirme konusunda sanıldığı kadar çevik olmadıkları belirtildi. Araştırma sonunda ayrıca, mevcut durumun gelecekteki Blockchain kullanım oranını da gerçek biçimde yansıtmadığı da aktarıldı.

Şirketler Blockchain uzmanı bulmakta zorlanıyorlar

Anket ayrıca, Blockchain çözümleri üretme konusunda uyum sorunlarını da gözler önüne serdi. Açıklanan göre, blockchain teknolojileri geliştirme konusunda yeterli beceriye sahip uzman bulmakta şirketler zorlanıyor.

Gartner Başkan Yardımcısı David Furlonger, “Bu yılki Gartner CIO anketi, Blockchain konusunda adaptasyon ve teknoloji geliştirme konusunda gerçekleri ortaya koyuyor. Sanayi ve toplumun blockchain teknolojisi ile nasıl dönüştürüleceğine kıyasla, bugün hangi blockchain teknolojilerinin aktif olarak kullanıldığının ve bu teknoloji ile neler yapılabileceğinin anlaşılması için önemli verileri ortaya çıkardı” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 381 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.