Blockchain Koalisyonu iklim problemlerine yoğunlaşacak

Birleşmiş Milletler, iklim değişikliği üzerinde daha etkin olabilmek amacıyla Blockchain koalisyonu kuruyor.

Blockchain Koalisyonu iklim problemlerine yoğunlaşacak

Birleşmiş Milletler'in iklim değişikliği ile ilgili DLT teknolojisinin kullanım örneklerini araştırmayı ve potansiyel olarak kabul etmeyi amaçladığı öğrenildi. Ayrıca İklim Zinciri Koalisyonu adlı yeni bir grubun başlatılmasına yardımcı olduğunu da biliniyor.

Kısa bir süre önce BM karbon emisyonlarının izlenmesi, temiz enerji ticareti ve fon tahsisi gibi durumlarda uygulanabilecek şeffaf ve verimli sistemleri Blockchain ile nasıl oluşturulabileceğini araştırmaya başladı.

BM Blog yazısına göre, yeni koalisyon, Paris İklim Anlaşması ilkelerine dayalı inisiyatifi kurmayı kabul eden, 25 örgütün katıldığı Aralık 2017 toplantısında bir araya geldi.

Açıklamada şunları belirtildi;

“Koalisyon, her türlü müdahalenin etkisinin ölçümü, raporlanması ve doğrulanmasını amaçlıyor. Koalisyon iklim değişikliğine değinmek, DLT çözümlerinin hızla ilerlemesini desteklemek ve çeşitlendirilmiş kaynaklardan iklim finansmanının harekete geçirilmesi için işbirliği yapacak.”

Şu an 32 üyeye sahip olan grup, teknolojik uzmanlığa sahip çok çeşitli kuruluşlardan katılımbekliyor.

Birleşmiş Milletler’e bu teknolojiler alanında liderlik eden Massamba Thioye, şu önemli açıklamalarda bulundu:

“Bu potansiyelin tamamen ve derhal harekete geçirilebilmesi için kaynakları öncelik alanlarına yönlendirmek ve sayısız bilinmeyenlerle yeni bir teknoloji üzerinde çalışma tehlikelerini ortadan kaldırmak için paydaşlar arasında geniş çaplı işbirliği gerekmektedir.”

 

Bu haber toplam 269 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.