Avrupa Merkez Bankası Bitcoin rezervi oluşturabilir

"Bankalar kripto paraları rezervlerine ekleme kararı almaları durumunda oluşabilecek riskler için önceden önlem almalı..."

Avrupa Merkez Bankası Bitcoin rezervi oluşturabilir

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Avrupa Bankalarının vadeli Bitcoin sözleşmeleri gibi Bitcoin sonrası gelişmelere ev sahipliği yapabileceğini belirtti.

Bu haftaki Avrupa Parlamentosu toplantısında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi hem açılış ve kapanış konuşmasında, diğer konuşmacılar arasında toplantı esnasında gelişen tartışmalara da atıfta bulunarak kripto paralar konusuna ağırlık  verdi. ECB başkanı şu anda Avrupa Bankalarında kripto para rezervi oluşturma eğiliminin gözlenmediğini açıkladı. Daha açık olmak gerekirse, Draghi Avrupa Birliğindeki finansal kurumların Bitcoin gibi kripto paralara karşı duyduğu istek çok da dikkat çekici bir miktarda değil, fakat şunu da eklemem gerekir ki finansal kurumların aksine halkın kripto paralara karşı olan ilgi ve isteği coşkulu bir şekilde artıyor, dedi.

Merkez Bankası Başkanı, bankaların bu eğiliminin kripto paraların finansın ana kollarına sızma durumunun ilerlemesiyle değişebileceğini kabul etti.

Draghi şunları belirtti:

“Vadeli Bitcoin sözleşmeleri gibi son zamanlarda olan yenilikler Avrupa bankalarının Bitcoin rezervleri tutmalarına sebep olabilir. Bu yüzden biz bu durumu kesinlikle göz önünde bulunduracağız.”

Draghi’nin söylediği dikkate değer bir diğer şey ise şu anda ‘düzenlenmemiş’ Bitcoin ve diğer kripto paraların ‘çok riskli emval’ olarak kabul eden görüşleri takip etmek yerine, bankalar kriptoparaları rezervlerine ekleme kararı almaları durumunda oluşabilecek riskler için önceden önem almalı. Pek çok borsa merkezinin dikkate almadığı bir durum olmasına rağmen CME Group Aralık ayının ortasında Vadeli Bitcoin sözleşmelerini listeledi ve bundan bir hafta önce CBOE kendi sıralamasını oluşturarak bunun yolunu açmıştı.

Avrupa Birliği Merkez Bankası başkanı ayrıca, dijital varlıkların denetlenen kurumlara veya bankalara yönelik risklerini denetleyebilmek için ‘Tek Gözetim Mekanizması’ adında standart bir gözetimin gelebileceğini ima etti.

Draghi daha önceden ECB’nin şuanda Bitcoin üzerinde düzenleyici bir otorite sahibi olmadığını söylemişti. Fakat bu haftaki yorumlarında bazı uluslarda ve bankalarda izin verilen veya benimsenmiş olan kripto paralara ve Bitcoin’e karşı düzenleyici olmaktan çok denetleyici bir yaklaşım takınmayı önerdi. Yine 2016 yılı ekim ayında Draghi bir şekilde bu söyledikleriyle ters düşerek kripto paraların ECB’nin üzerinde düzenlemeler düşünmesine yetecek kadar olgunluğa ulaşmadığını düşündüğünü söyledi.

Kasım Ayı'nda Draghi’nin söylediklerine göre; Bitcoin ve tüm kripto para sektörünün etkileri “oldukça kısıtlı” ve para arzının bir kaç kurum tarafından kontrolünü esasen reddeden ve merkezi olmayan kripto para birimleri merkez bankaları için herhangi bir risk oluşturmuyor.

Bu haber toplam 458 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.