Ana akım medya kripto dünyasında cahil kaldı

Mike Butcher: Teknoloji açısından genellikle geride kalıyorlar, akşam yemeğinde insanlar görmeye gidiyor ve Blockchain hakkında konuşuyorlar ama bahsettikleri şey hakkında pek bilgi sahibi değiller...

Ana akım medya kripto dünyasında cahil kaldı

Cointelegraph, Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'na getirdiği farklı bakış açıları ile medya sektörünü de irdeledi. Teknoloji gazeteciliği için bir kalite eğilimi belirleyen, Blockchain ve kripto'nun geliştirilmesini kapsayan medyanın ilk adımlarını atan kişi olarak tanınan TechCrunch Editörü Mike Butcher ile bir röportaj yaptı. İlginç saptamaların yer aldığı "Medyanın Blockchain ve Kripto'daki Rolü" konulu röportaj şu şekilde gerçekleşti;

CT:  Medyanın Blockchain ve kripto ile ilgili olanları nasıl işlediğini düşünüyorsunuz?

Mike Kasap: İlginç, çünkü ana akım medya bu konuları yeteri kadar yakalayamıyor. Teknolojideki gazetecilerin çoğu hız konusunda da yeterli seviyede değil, çünkü Blockchain endüstrisi ve kriptokrasi, geçen yılda gerçekten büyük bir sorun haline geldi. Bundan önce, bu ilginç bir teknoloji olarak kabul edildi, ancak insanlar şu an olduğu gibi tamamen ilgilenmiyorlardı.

Bu yüzden ana akım medya biraz cahil kalmaktadır ve belirteçler ve madeni paralar arasındaki farklılıkları karıştırarak yapılan basit hataları sizde görüyorsunuz.

CT: Şimdi Fintech'teki pazarın oynaklığına yönelik medyanın etkisini nasıl değerlendirirsiniz?

MB: Bence biraz sorun var, çünkü bu alan hakkında daha güçlü bir gazetecilik sergilenmesi gerekiyor. Birçoğu basın açıklaması yayınlıyor o kadar. Herkes yapabilirse, bağımsız gazetecilik daha iyi olur gibi duruyor.

CT: Senin için ne yayınlanmaya değer haberler var? Yani şirketler Blockchain'i kendi isimlerinde kullanıyor veya ICO'ları başlatıyor ve bunun haber değeri olduğunu düşünüyorlar. Dikkatini çeken şey ne senin için?

MB: TechCrunch ile ilgili olan şey, bu yeni dünyanın temelindeki teknolojileri ile temelde ilgilendirdiğimizden, ICO'lar ve böyle şeyler hakkında yazmaya gerçekten seçmiyoruz. Altta yatan teknoloji gerçek uygulamaları bozacak şeyler, böyle şeyler hakkında konuşmayı tercih ediyoruz. Önemli olan temel teknolojidir

CT: TON ICO, Telegram ICO'nun lansmanını yakalayan ilk kişilerden birisiniz, öyleyse projeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Ne dikkatini çekti aslında?

MB: Sadece ilklerden değildim. TechCrunch ve Josh Constine ile yaptığım haber Telegram ICO'nun neye sahip olacağına  ekonomide kendi başına nasıl çalışacağına dair ilk derin dalıştı. Bunun anlamı, genel olarak, Telegram'ın kendisinin uzun vadeli hayatta kalma kabiliyeti ve bunun gibi, Facebook gibi diğer mevcut sosyal ağları nasıl etkileyeceği konusunda büyük etkileri de var, ki bu tabii ki şu anda çok değerlidir. Bizi ilgilendiren şey, insanların WeChat'ı birbirleri ile takas etmek ve mallar ve hizmetler için ödeme yapmak  ve kullanmaları biçimine benzer şekilde kendi para birimlerini kazanmaya doğru ilerleyecekler göründüklerim. Sanırım büyüleyici çünkü Telegram'ın ICO'su ve bu nedenle gelecek TON para birimi, temelde bunun bir para birimiyle bağlı olduğu ve şimdiye kadar hiç kimsenin yapmadığı ilk ana tüketici uygulaması olacağı anlamına geliyor. Açıkçası nedenlerden ötürü, bu gerçekten büyük bir şey, bu TechCrunch için büyük bir haber.

CT: 2017 yılının diğer önemli olayları ne oldu? Dikkatinizi en çok ne cebetti? Fintech'te sizi etkileyen ve bunlardan ilham alan şey neydi ve bu konuda haberler var mı?

MB: Bence, Avrupa'daki Revolut veya Starling gibi zorlu bankaların toparlanma oranını görmek büyüleyici. Dolayısıyla, meydan okuyan bankalar aniden ortaya çıkıyor bu tüketicilere yepyeni bankacılık sistemleri ve bankacılık markaları için bir zevk verecek. Coinbase'in bu alandaki ilk ve tek yaygın tüketici uygulamasının yükselişini görmek büyüleyici. 2018'in neyi götüreceğini kim bilebilir? Bu alanda birçok ilginç şeyler düşünüyorum.

CT: Beklentileriniz nedir?

MB: Benim beklentim yok. Sadece kısa bir süre için öfkeli şeyler yazmak zorunda kaldım. Sanırım bir çok insan pazarda düzeltme yapmak üzeredir. Muhtemelen gerçek dünya ekonomisinde ve kripto dünyasında gerçekleşeceğini düşünüyorum. Aslında, eğlenceli, bu pazar düzeltmeleriyle, aslında çok daha fazla yenilik elde edersiniz bu nedenle döngü devam eder

CT: Kriptoya ve Blockchain'e karşı halkın tavrına ne oldu? Bu dönemde teknoloji ile ilgili medya için çalıştığınızdan nasıl geçti ve sizce önümüzdeki yıllarda ne olacağını düşünüyorsunuz?

MB: Bence 2017, kriptonun ana tartışma haline geldiğini gördüğümüz zamandı. Bitcoin hakkında konuşan taksi şoförleriniz vardı. Şu an çok dalgalı bir pazar. Ama bence Blockchain teknolojisinin temelinde yatan temel teknolojinin ortadan kaybolmaması gerekli. İnternet'in her zaman ihtiyaç duyduğu kimlik doğrulama katmanıdır ve burada gökyüzü limittir.

CT: Davos ve burada bulunan kripto topluluğuna ne oldu? Karşılaştığınız farklı olayların diğer kripto topluluklarından farkı mı var? Burada tartışma seviyesinin farklı mı yoksa Blockchain ve kriptoya yönelik görüşleri farklı mı?

MB: Sanırım bir sürü yutturmaca, aldatmaca var. Unutmayın ki Davos'a katılan insanların çoğu gerçekten finans camiasında ve varlık yönetiminde ve de medyada. Aslında, aslında, şifreleme özellikleri etrafındaki kavramları anlamaya yatkın olma eğiliminde olması anlamına geliyor. Ancak teknoloji açısından, genellikle hala geride kalıyorlar, bu yüzden akşam yemeğinde insanlar görmeye gidiyorlar ve Blockchain hakkında konuşuyorlar ama neden bahsettikleri hakkında pek bilgi sahibi değiller. İzlemek gerçekten büyüleyici. Bu, geeky değil, biz, bulunduğum olaylardan bazılarını alana dahil etmek için söyleyelim, ama aynı zamanda çok ilginç ve buna değer, sanırım. Fakat geçen gün birisi bana geçen gün "Davos'ta kripto topluluğu için Davos'un kendi versiyonunu yapmamız gerektiğinde neden kripto yapıyoruz?" Demişti ve muhtemelen gerçekleşecekti.

Bu haber toplam 500 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.