Afrikalı gençler Blockchain ile "Eskimiş" liderlere baş kaldırdı.

Afrikalı gençler yıllardır koltuklarından kalkamayan liderlere Blokcahain ile baş kaldırdı. Tabanda başlayan hareket hızla yayılırken gençler ürettikleri kripto para birim Dash'ı bir müzik festivali düzenleyerek tanıttı.

Afrikalı gençler Blockchain ile "Eskimiş" liderlere baş kaldırdı.

Afrikalı gençler yeni nesil endüstri ve eski siyasi liderler için ayağa kalktı. Eylemci gençler "eskimiş" liderlerin gitmesini ve yeni nesil teknolojiler ile genç liderlerin gelmesini istiyor.  Düzenlenen kampanya Tüm Afrika ülkelerinde  ses  getirirken özellikle kıtadaki en büyük ülke olan Nijerya'nın genel seçime hazırlandığı şu günlerde büyük gürültü kopardı. Seçimlerin  15 aydan daha kısa bir sürede yapılması planlanırken internetten yayılan manifestoda şu sözlere yer verildi;

"Gençlere ulaşamamak tahtlarından kalmayan eskimiş liderlerin bir zayıflığıdır. Gençler rekabet edebilmek için gerekli donanımlardan uzak tutuluyor. Yeşil çayır arayışı ve göç Afrika gençlerini büyük bir tehlike altına soktu. Gençler yeni nesil teknolojiler ile birlikte genç liderler istiyor."

Afrika'da hemen hemen tüm Blockchain startupları ve ilgili teknolojilere 20 ila 45 yaş arasındaki gençlerin  öncülük ettiği biliniyor.  Afrika kıtasında  merkezi olmayan ve düzenlenmemiş yaklaşımı ile Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı uzun zamandan beri beklenen  bir kurtuluş  olanağı olarak görülüyor. Eleştirmenlere göre  "Bekleyen devrim"in temel taşı  Blockchain teknolojileri. Önceki nesillerin kontrollü sistemlerine güvenmeyen çok sayıda genç  Afrikalı  kendilerine yeni yollar arıyor. .

Kısa süre önce, Dash Squard olarak bilinen bir grup genç Nijeryalı bir müzik ve kültür festivali düzenledi. 800 katılımcının olduğu iki günlük etkinlik yerel sanatçılar tarafından gerçekleştirildi. Festival'in ana amacı ise dijital para birimi Dash hakkındaki farkındalığı  oldu.  Festival katılımcıları mobil cihazlarında Dash cüzdanları kurdu ve nasıl işlem yapmaları gerektiğini öğrendi.

Etkinlik organizatörü Oluwajuwon Micheal  şunları söyledi:

"Toplam 300 yeni Dash cüzdan açtık . Herkese  festivalde  yiyecek  içecek ve mal satın alırken kullanabilecekleri yaklaşık 5 $ değerinde Dash  gönderdik.  Ayrıca  Dash'in avantajları ve Dash'ı nasıl gönderebilecekleri ve satın alabilecekleri konusunda  eğittik. Dash'ı, festival için gelen yerel sanatçılara da tanıttık ve hepsine Dash ile ödeme yaptık. "

Adeolu Fadele liderliğindeki Nijerya'nın Kriptografi Geliştirme Girişimi (CDIN), ağırlıklı olarak Afrikadaki gelişme aracı olarak Blockchain'e odaklanan genç Afrikalılardan oluşan başka bir grup. Grup, Kasım 2017'de yaptığı ilk konferansa katılarak çeşitli eğitim ve bilinçlendirme programlarına katıldı. Genç Afrikalıların seslerini duyuran diğer gruplar ise, Nawaf Abdullah liderliğindeki eBitcoinics ve Chimezie Chuta tarafından kurulan Blockchain Nijerya Kullanıcı Grubu olarak biliniyor.

Bir açıklama yapan Kriptografi Geliştirme Girişimi  Başkanı Adeolu Fadele , "Genç neslin ilgisini çekmesi için uzun sürdü ancak bu bekleyiş ile yeni umutlar doğurdu.Bu umut, teknolojik ilerlemelerle güçlendirilmiş olasılıkların, daha özgür  bir geleceği simgeliyor. Gençlere söz hakkı tanımayan ve mağdur eden eski liderler  bir kez daha düşünmeli. Yeni nesil kendine ayrıcalıklı bir yol çizmeye çoktan başladı" şeklinde demeç verdi.

Bu haber toplam 369 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.