ABD Baskısı Tether'i yordu

“ABD bankacılık sektöründen gelen baskılar yüzünden banka hesaplarını açığa çıkaracak değiliz..."

ABD Baskısı Tether'i yordu

Tether’ın ve Bitfinex’in banka hesaplarında 3 milyar $ olduğu iddia edilirken Bitcoin’e erken yatırım yapan ve aynı zamanda Bitfinex‘in hisse sahiplerinden olan Çinli yatırımcı Zhao Dong, Weibo üzerinde bir gönderi paylaşarak Bitfinex ve Tether’in finansal kaynaklarının yeterli olduğunu kanıtlamaya çalıştı.

Gönderide iddia edilene göre Zhao Dong ve Big.one’ın baş yöneticisi olan Lao Mao, Bitfinex’in mali sorumlusu Giancarlo Devasini ile masaya oturdu.  Yaptıklan görüşmede Bitfinex ve Tether’in banka hesaplarını bizzat incelediler.

Bitcoin’e erken yatırım yapmış ünlü isim Zhao Dong, Welbo üzerinde bir gönderi paylaşarak Bitfinex CFO’su Giancarlo Devasini ile yaptığı görüşme sırasında Tether ve Bitfinex banka hesaplarındaki bakiyeyi bizzat gördüğünü iddia etti. Zhao Dong aynı zamanda Bitfinex’in hisse sahiplerinden biri ve Çin’in en geniş çaplı tezgah-üstü (OTC) tüccarlarından biri olarak görülüyor.

Zhao Dong’un paylaştığı gönderinin bir bölümü şu şekilde:

“Lao Mao (ve ben) Giancarlo’nun (BFX Patronu, CFO) odasında Tether ve Bitfinex’in Dolar bakiyesine baktık ve Tether’in bakiyesinde 1.8x milyar USD, Bitfinex’in bakiyesinde 1.1x milyar USD var. İki hesabın toplam miktarı yaklaşık 3 milyar USD ediyor ki bu da şu an sirkülasyondaki USDT sayısından fazla. Bu durum USDT hakkındaki her dedikoduyu yıkıyor.”

Giancarlo Devasini ile Lao Mao’nun ortakları  arasında gerçekleşen bir röportaj ise dikkatlerden kaçmadı. Röportajda, Bitfinex’in CFO’su “Bitfinex ekibinin yaklaşık 50 kişiden oluştuğunu” ve “Tether ekibinin para için çalışmadığını” iddia edip, “Bitcoin’e erken yatırım yapmışlardan biri olarak, ekibin sorumluluk ve misyon anlayışı var” diye ekledi.

Devasini, “ABD bankacılık sektöründen gelen baskıların sonucu olarak banka hesaplarını tamamen açığa çıkaracak durumda olmadıklarını” idifade etti. Bitfinex CFO’su Devasini “ABD bankacılık sektörünün farklı yollarla Tether’i engellediğini” iddia edip ilerleyen zamanlarda “Tether’in artık ABD Dolar’ını temel almayabileceğini” söylüyor ve şirketin “bunun yerine Euro, Japon Yeni veya diğer itibari paraları kullanabileceğini” belirtiyor. Ancak Devasini, 2 hafta önce Tether, EURT’ye yeni Euro bazlı Tether üretimine de başlayacağını duyurmuştu.

Big.one CEO’su paylaştığı gönderiyi “Tether ve USDT’ye güvenebiliriz” diyerek sonlandırdı ve “Big.one’ın en yakın zamanda USDT’yi destekleyeceğini” duyurdu.

 “Tether ve USDT’ye güvenebiliriz” diyen, “Big.one’ın en yakın zamanda USDT’yi destekleyeceğini” söyleyen Lao Mao, Kasım 2017’de bir gönderi paylaşıp borsaları piyasaya eklenen USDT’leri tanımamaları gerektiği yönünde uyarmış ve  “ortağımızı Goldman Sachs ile beraber USDT üzerinde araştırma yapması için atadık” demiş  araştırmanın sonuçlarını da “şok edici” olarak tanımlamıştı. Lao Mao, yapılan bu araştırmada Tether şirketinin bankacılık şeffaflığı konusunda ne kadar eksik olduğuna değinmiş, “Tether’in çoğunluk hisselerinin sahibi Bitfinex’in Tether’in mevduatına her daim erişebiliyor olabileceğini” belirtilmişti.

Bu haber toplam 510 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.